Primátor Peter Jančovič považuje zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov za dobrý krok

  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 7. októbra 2021, 15:20

Zákaz dovozu a spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu, o ktorom v stredu rozhodla Národná rada SR, vníma starosta obce Veľké Kostoľany (okres Piešťany) Gilbert Liška veľmi pozitívne. Jeho obec je od spaľovne rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach vzdialená len štyri kilometre, starosta bol dlhodobo proti dovozu odpadov tohto druhu zo zahraničia.

Bohunické spracovateľské centrum rádioaktívneho odpadu (Autor: JAVYS)

„Doteraz bol zisk spoločnosti a peniaze nad ekológiou, no konečne sa to obracia. Bojovali sme za zmenu niekoľko rokov, vytvárali tlak na ministerstvo životného prostredia a dnes vidím, že naša snaha nebola márna a výsledok sa dostavil,“ povedal Liška. Zákazu dovozu podľa neho predchádzalo množstvo práce ľudí, ktorým záleží na zdravom prostredí aj v okolí jadrových zariadení. Aj primátor Piešťan Peter Jančovič označil novú legislatívu za dobrý krok pre región aj pre Slovensko. Bude podľa neho znamenať prínos z hľadiska ochrany životného prostredia, zdravia obyvateľov aj kvality života v regióne okolo Jaslovských Bohuníc.

Nová právna úprava má podľa ministerstva životného prostredia prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, k zníženiu rizika závažného poškodenia životného prostredia a k ochrane zdravia obyvateľstva. Neumožní spracovávať rádioaktívny odpad, ktorý nepochádza z prevádzok na území Slovenska. Zákon nadobudne účinnosť po podpise prezidentkou 1. januára 2022. „Zakotvenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu je významným príspevkom tejto vlády k udržateľnej a dlhodobej ochrane životného prostredia a zdravia obyvateľstva,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.

Primátor Piešťan Jančovič však upozornil, že novely v stredu prijatých zákonov riešia len dovoz rádioaktívnych odpadov určených na spaľovanie, ale nie dovoz na iné spracovanie. V regióne Jaslovských Bohuníc prebiehala v nedávnej minulosti petícia proti dovozu, spracovávaniu a úprave rádioaktívnych odpadov zahraničného pôvodu. Doteraz legislatíva spaľovanie cudzích rádioaktívnych odpadov umožňovala, po spracovaní museli byť vyvezené do krajiny pôvodu.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť ( JAVYS) v ostatnom období zvýšila kapacity na spracovanie rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach. Ich dovážanie zo zahraničia vysvetľovala na stretnutí s občanmi regiónu potrebou rentability technologických a spracovateľských liniek, argumentovala tiež striktným dodržiavaním všetkých stanovených limitov.

(SITA)

93 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2021, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Od otvorenia spracovala piešťanská kompostáreň 3800 ton biologicky rozložiteľného odpadu a 525 ton dreva. Najväčším sklamaním jej pracovníkov je, čo…
  • 03.12.2021, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
piatok, 3. decembra 2021
Meniny má Oldrich, zajtra Barbora