Primátor Peter Jančovič považuje zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov za dobrý krok

  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 7. októbra 2021, 15:20

Zákaz dovozu a spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu, o ktorom v stredu rozhodla Národná rada SR, vníma starosta obce Veľké Kostoľany (okres Piešťany) Gilbert Liška veľmi pozitívne. Jeho obec je od spaľovne rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach vzdialená len štyri kilometre, starosta bol dlhodobo proti dovozu odpadov tohto druhu zo zahraničia.

Bohunické spracovateľské centrum rádioaktívneho odpadu (Autor: JAVYS)

„Doteraz bol zisk spoločnosti a peniaze nad ekológiou, no konečne sa to obracia. Bojovali sme za zmenu niekoľko rokov, vytvárali tlak na ministerstvo životného prostredia a dnes vidím, že naša snaha nebola márna a výsledok sa dostavil,“ povedal Liška. Zákazu dovozu podľa neho predchádzalo množstvo práce ľudí, ktorým záleží na zdravom prostredí aj v okolí jadrových zariadení. Aj primátor Piešťan Peter Jančovič označil novú legislatívu za dobrý krok pre región aj pre Slovensko. Bude podľa neho znamenať prínos z hľadiska ochrany životného prostredia, zdravia obyvateľov aj kvality života v regióne okolo Jaslovských Bohuníc.

Nová právna úprava má podľa ministerstva životného prostredia prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, k zníženiu rizika závažného poškodenia životného prostredia a k ochrane zdravia obyvateľstva. Neumožní spracovávať rádioaktívny odpad, ktorý nepochádza z prevádzok na území Slovenska. Zákon nadobudne účinnosť po podpise prezidentkou 1. januára 2022. „Zakotvenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu je významným príspevkom tejto vlády k udržateľnej a dlhodobej ochrane životného prostredia a zdravia obyvateľstva,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.

Primátor Piešťan Jančovič však upozornil, že novely v stredu prijatých zákonov riešia len dovoz rádioaktívnych odpadov určených na spaľovanie, ale nie dovoz na iné spracovanie. V regióne Jaslovských Bohuníc prebiehala v nedávnej minulosti petícia proti dovozu, spracovávaniu a úprave rádioaktívnych odpadov zahraničného pôvodu. Doteraz legislatíva spaľovanie cudzích rádioaktívnych odpadov umožňovala, po spracovaní museli byť vyvezené do krajiny pôvodu.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť ( JAVYS) v ostatnom období zvýšila kapacity na spracovanie rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach. Ich dovážanie zo zahraničia vysvetľovala na stretnutí s občanmi regiónu potrebou rentability technologických a spracovateľských liniek, argumentovala tiež striktným dodržiavaním všetkých stanovených limitov.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján