Pod veslami piešťanských veslárov vírila voda rybníka Svět v Třeboni

  • Veslovanie
  • 24. augusta 2021, 08:30

V ideálnych veslárskych podmienkach na regulárnej dráhe medzinárodnej regaty v Třeboni s účasťou 1275 posádok z ČR, Rakúska, Poľska a Nemecka sa po dvojmesačnej pretekárskej prestávke tešili zo zisku medailí znova aj veslári z Veslárskeho klubu Sĺňava Piešťany.

Piešťanci si priviezli do Třebone aj novú párovú osemveslicu a svoj prvý štart na medzinárodnom podujatí v tejto neobvyklej disciplíne premenili hneď na zlato. (Autor: Zdeněk Šišma)

Víťazmi v individuálnej disciplíne na skife sa postupne od najmladších stali Tereza Grosová na 500m, Ema Vavrová, Oskar Gono a Viktor Jurga na 1000m dlhej trati. Na dvojskife mladších žiačok zvíťazili Tereza Grosová s Tamarou Kublovou na 500m v obidvoch dňoch regaty. V starších žiačkach vyhrali na dvojskife štartujúca T. Grosová aj s Emou Vavrovou na 1000m, pričom v tomto preteku doveslovali Sarah Kováčová s Alžbetou Kublovou na štvrtom mieste.

Na rovnakej dĺžke dráhy zvíťazili na dvojskife aj starší žiaci Viktor Jurga s Alexom Kleinom, a po doplnení tímovým pretekárom Oskarom Gonom a O. Langerom z Olomouca spolu s kormidelníčkou S. Kováčovou vyhrali aj na párovej štvorveslici medzi staršími žiakmi. V delenom finále starších žiakov zvíťazil na dvojskife aj Oskar Gono s Pavlitom z Olomouca. Výkon s najlepším umiestnením medzi párovými štvorkami starších žiačok v sobotu aj v nedeľu podali Ema Vavrová, ktorá tempo udávala pre Sarah Kováčovú v spoločenstve s dvomi dievčatami zo spriateleného Veslárskeho klubu Olomouc, na kormidle sa s nimi z ďalšieho víťazstva tešil Oskar Gono. 

Piešťanci si priviezli do Třebone aj novú párovú osemveslicu a svoj prvý štart na medzinárodnom podujatí v tejto neobvyklej disciplíne premenili hneď na zlato. Posádka namixovaná povinne zo štyroch dievčat a rovnakého počtu chlapcov v šprinte na 500m prekvapivo zvíťazila v hustom boji medzi piatimi osmami. Za veslovodom Viktorom Jurgom sa do vesiel opierali Alex Klein, Ema Vavrová, Tereza Grosová, Sarah Kováčová a Oskar Gono, aj tu doplnení o pretekárov z Olomouca.

Na obľúbenom mixe  dvojskifov, ktorých na Světe štartovalo viac ako sedemdesiat, podelených do šiestich dráh,  vyhrali postupne Ema s Viktorom za žiakov, Simona Weiszová s Petrom Strečanským za dorastencov a Sofia Gono s Michalom Žemlom z Bratislavy. Druhé miesto obsadila na skife mladších žiačok Tamara Kublová a na skife starších žiačok piate miesto Alžbeta Kublová, ktorá na svojich prvých medzinárodných pretekoch zbierala cenné skúsenosti.

Darilo sa aj 15 a 16 ročným kategóriám, najlepšie výsledky dosiahli dorastenky na párovej štvorveslici v zložení Simona Weiszová, Anna Kublová, Nela Šipekyová a Sofia Gono. Zvíťazili v sobotu na trati dlhej 1500m vo finále A pred Rakúšankami z Linzu a poľskými reprezentantkami a v nedeľu aj v delenom finále.  Na dvojskife ešte zvíťazila v delenom finále na 1500 m S. Weiszová s A. Kublovou. Darilo sa aj dorastencom v novom zložení posádky dvojskifu Peter Strečanský a Marcel Škulec, skúsení chlapci obsadili v B-finále štvrté miesto a delenom finále druhé miesto.  Po prvýkrát si v pretekárskom tempe vyskúšal 1500m dlhú dráhu na párovej štvorveslici aj starší žiak V. Jurga a za dorastencami P. Strečanským a M. Škulecom spolu s A. Čambálom zo Šintavy prekvapili svojou rýchlosťou  aj zjazdené klubové posádky z Moravy, v rýchlom finiši zobrali druhé miesto za posádkou z VK Smíchov Praha.

Piešťanskí veslári sa v tomto ročníku pripravujú ešte na majstrovstvá SR na Zlatých pieskoch a šprintovať pôjdu na vody Váhu do Šintavy. V októbri plánujú veslári ukončiť úspešnú sezónu tradičným pretekom „Piešťanské štvorky“, ktorý povedie dolu prúdom od golfového ihriska až po zrekonštruovanú cieľovú vežu na lodenici.

Erika Jurgová

215 Shares

Najnovšie správy

sobota, 22. januára 2022
Meniny má Zora, zajtra Miloš