S výskumom ruží získala v SOČ-ke tretie miesto

V celoslovenskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti uspela i študentka Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch. Ester Leždíková získala tretie miesto vďaka práci, ktorá má praktický prínos aj pre jej školu.

Ester Leždíková sa venovala rozmnožovaniu ruží. (Autor: FB Stredná odborná škola Záhradnícka Piešťany)

Ester Leždíková sa po víťazstve v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti  zúčastnila celoslovenského kola v odbore pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo) s prácou Vegetatívne rozmnožovanie ruží. Zaznamenala skvelý úspech – skončila na treťom mieste.

Študentka sa v práci zaoberala problematikou, ktorej výsledkom je praktický prínos pre školu. „Riešila rôzne metódy rozmnožovania ruží s cieľom zachrániť a doplniť naše rozárium,“ povedala nám riaditeľka Strednej odbornej školy záhradníckej Eva Stručková.

V škole sú na ňu hrdí. „Je to veľmi pekná práca. Tie metódy sú známe, čiže nevymyslela nič nové, avšak všetko si odskúšala a pre určité typy ruží stanovila, ktorá metóda je lepšia a ktorá horšia,“ priblížila riaditeľka a uviedla príklad, že množiť sa dajú ruže aj odrezkami, čo je pre niektoré typy vhodnejšie, pre iné menej. „Ester to všetko fyzicky robila – skúšala, množila. A v podstate na tejto téme robila už od prvého ročníka, teraz je tretiačka,“ doplnila Stručková.

Dnes už neštuduje v rozáriu len Ester. Do školy konečne nastúpili všetky ročníky. Doteraz plne študovali iba koncové ročníky, ostatní študenti chodili na prax.

52 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. mája 2022
Meniny má Želmíra, zajtra Ela