S výskumom ruží získala v SOČ-ke tretie miesto

V celoslovenskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti uspela i študentka Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch. Ester Leždíková získala tretie miesto vďaka práci, ktorá má praktický prínos aj pre jej školu.

Ester Leždíková sa venovala rozmnožovaniu ruží. (Autor: FB Stredná odborná škola Záhradnícka Piešťany)

Ester Leždíková sa po víťazstve v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti  zúčastnila celoslovenského kola v odbore pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo) s prácou Vegetatívne rozmnožovanie ruží. Zaznamenala skvelý úspech – skončila na treťom mieste.

Študentka sa v práci zaoberala problematikou, ktorej výsledkom je praktický prínos pre školu. „Riešila rôzne metódy rozmnožovania ruží s cieľom zachrániť a doplniť naše rozárium,“ povedala nám riaditeľka Strednej odbornej školy záhradníckej Eva Stručková.

V škole sú na ňu hrdí. „Je to veľmi pekná práca. Tie metódy sú známe, čiže nevymyslela nič nové, avšak všetko si odskúšala a pre určité typy ruží stanovila, ktorá metóda je lepšia a ktorá horšia,“ priblížila riaditeľka a uviedla príklad, že množiť sa dajú ruže aj odrezkami, čo je pre niektoré typy vhodnejšie, pre iné menej. „Ester to všetko fyzicky robila – skúšala, množila. A v podstate na tejto téme robila už od prvého ročníka, teraz je tretiačka,“ doplnila Stručková.

Dnes už neštuduje v rozáriu len Ester. Do školy konečne nastúpili všetky ročníky. Doteraz plne študovali iba koncové ročníky, ostatní študenti chodili na prax.

0 Shares

Najnovšie správy

Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz