Tip na výlet: Kaštieľ v Brodzanoch

  • Cestovanie / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 24. mája 2020, 09:00
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do obce Brodzany.


Kaštieľ v Brodzanoch. (Autor: Slovenská národná knižnica)

Brodzany ležia pätnásť kilometrov za Topoľčanmi. Skrývajú v sebe poklad – kaštieľ zo 17. storočia. Postavili ho na starších základoch v roku 1377. Renesančný ráz dostal prestavbou v 17. storočí, o čo sa pričinila rodina Kvaššayovcov. Tento umelecký skvost v minulosti mal i významných majiteľov, ktorí sa v nemalej miere pričinili o pôvab tohto miesta. V roku 1844 ho kúpil rakúsky diplomat, barón Gustáv Friesenhof, ktorého druhou manželkou bola švagriná nebohého Alexandra Sergejeviča Puškina. Novodobé dejiny sa pričinili o to, že na tomto mieste sa od roku 1979 nachádza Slovenské múzeum A. S. Puškina, ktoré je s výnimkou Moldavska jediným múzeom venovaným tomuto slávnemu básnikovi mimo územia Ruskej federácie.
Múzeum dokonca sídli v priestoroch kúrie zo 14. storočia. Expozícia sa zameriava na slovensko-ruskú literárnu a umeleckú oblasť so zreteľom na vzťahy slovensko-ruské od Veľkej Moravy až po 20. storočie. Okrem náučnej časti múzea, ktorá sa venuje i životu a dielam významného ruského básnika, sa môžeme potešiť pohľadom na dobový nábytok a umeleckú výzdobu.

Za pozornosť určite stojí i okolitý park s rozlohou 7,2 hektára, ktorý je krásny v každom ročnom období a poteší dušu aj v daždivom počasí. O túto umeleckú výzdobu sa pričinila dcéra majiteľa Natália, ktorá dala vysadiť do parku vzácne dreviny. Okrem nich park obzvláštňujú i vodné kaskády potoka Gerazda s jazierkom. Prechádzka parkom je zároveň prehliadkou sochárskeho umenia znázorňujúceho busty významných slovenských aj ruských spisovateľov s pomníkom venovaným A. S. Puškinovi. Zásluhou Natálie vznikol i letohrádok a evanjelická kaplnka s hrobkou majiteľov nachádzajúca sa v hore nad kaštieľom. Park pred Friesenhofovou knižnicou zdobí výsadba buxusu vždyzeleného s fontánou.

Krása, prírodná a historická hodnota parku si vyslúžila vyhlásenie za chránený areál a spadá pod ochranu Pamiatkového ústavu a Štátnej ochrany prírody SR. Dekoráciu okolia kaštieľa i parku dopĺňajú ručne kované brány.

Park je krásny v každom ročnom období. Sú tu vysadené vzácne dreviny. Foto: Slovenská národná knižnica
99 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 8. decembra 2023
Meniny má Marína, zajtra Izabela