Koniec veselia, idú voľby

Uplynulý víkend som prežila fajnovo. So šiškami, fánkami a foťákom som pobehovala za šabľovníkmi a fašiangovými mátohami. V Nižnej, vo Veľkých Kostoľanoch, v Lančári, v Chtelnici, tam všade sa ľudia fantasticky zabávali. A napríklad v Pobedime stihli aj zabíjačku, detský karneval i zábavu spojenú s pochovávaním basy. Slováci sa radi bavia, jedia, tancujú aj pijú. Koľko len toho vydržali a ešte musia vydržať slobodní mládenci a dievčence. A to ešte netušia, čo ich v živote čaká. Dobré, aj nie najlepšie.

Múdrosť predkov stále nejakým spôsobom preniká ako tenká niť do našej prítomnosti. Už po uzávierke prišlo od šabľovníka Martina Jursu z Podhoranky toto hodnotenie akcie v Lančári: „Pomaly dvesto ľudí plakalo od smiechu, keď sme im ukázali, že Karkulka nemala rada len babičku, ale aj sex. Poukázali sme na to, že odsúdiť dnes možno aj starého mládenca, ktorý sa vyhýba manželstvu. Kúpele si netreba užívať, ale si v nich užívať. Podhoranka jasne prezentovala, ako chlapi držia spolu, keď ide o chľast, a že najčastejšou príčinou rozvodu je manželstvo. No a najväčšiu radosť budú mať cestovky, lebo po našom (Z)orbovom tanci zájazdy do Grécka určite vypredajú.“

Je mi smutno z toho, že sa končí fašiang, že po Škaredej strede už smiech, tanec a zábava zmiznú. Spomínala som múdrosť predkov, ktorá sa vinie celými generáciami až do súčasnosti. A premýšľam nad tým, ako tí naši kmeti vedeli, že v sobotu už budeme vážni, dôležito a strnule sa tváriť pri vstupe do volebnej miestnosti. Mnohí, najmä mladí ľudia, ktorí žijú v zahraničí, využijú možnosť hlasovania z krajiny, kde pôsobia. A tí, ktorí pracujú blízko hraníc, pôjdu voliť do pohraničných mestečiek.

Nech už volíme kdekoľvek, zvoľme si takých politikov, ktorí nám už tie zvyšky úsmevu nevezmú z našich tvárí. Nech sa tí naši mladí, aj my, aj naši starkí, ale aj tí, ktorí k nám prídu, navzájom nepozabíjame v boji o skyvu chleba a zvyšky či skôr zvratky pracovného trhu. Nech sa našim potomkom rodia zdravé deti a manželstvo nech nie je príčinou rozvodovosti.

Viera Dusíková

11 Shares

Najnovšie správy

piatok, 4. decembra 2020
Meniny má Barbora, zajtra Oto