Technická olympiáda v Strednej odbornej škole technickej

  • Kultúra a spoločnosť / Reportáž
  • 14. februára 2020, 10:00

Začiatok februára sa v Strednej odbornej škole technickej (SOŠT) v Piešťanoch niesol v znamení desiateho ročníka krajského kola Technickej olympiády. Už tradične sa súťaže zúčastňujú víťazi okresných kôl.

Druhé miesto v B-kategórii získal Matej Komárek zo ZŠ s MŠ Rakovice (vpravo). foto: archív SOŠT

Technické zdatnosti i teoretické vedomosti si preto vyskúšali tí najšikovnejší ôsmaci a deviataci a tiež tretiaci a štvrtáci osemročných gymnázií. Tvorili súťažnú kategóriu dvojíc označenú písmenom „A“. Piataci, šiestaci a siedmaci základných škôl a prváci a druháci osemročných gymnázií tvorili B-kategóriu jednotlivcov.

„Technická olympiáda mala dve časti – teoretickú a praktickú. Teoretická prebiehala formou riešenia vedomostných testov, v praktickej žiaci zhotovovali výrobok podľa zadania,“ uviedla zástupkyňa SOŠT v Piešťanoch Daniela Kulíková.

V tomto ročníku súťažiaci A-kategórie mali za úlohu zhotoviť podľa zadania z pripraveného materiálu pomocou nástrojov a náradia kŕmidlo pre vtáčiky. Súťažiaci kategórie „B“ vyrábali podľa priloženého obrázku a technického výkresu z pripraveného materiálu pomocou nástrojov a náradia jednoduchú poličku na kvet. Žiaci ukázali veľmi dobré teoretické vedomosti a praktické zručnosti.

Súťaž organizoval Okresný úrad Trnava, odbor školstva, v spolupráci s SOŠT v Piešťanoch. Porota ocenila všetkých zúčastnených, ktorí preukázali technické myslenie i praktickú schopnosť riešiť tvorivé úlohy.

Výsledky jednotlivých kategórií:

Kategória „A“:

1. Michal Pocsik, Michal Petrovič – ZŠ Strážnická, Skalica

2. Samuel Beťák, Roman Dekan – ZŠ Leopoldov

3. Michael Valentín, Matias Matlaha – ZŠ Veľké Úľany

Kategória „B“:

1. Šimon Kulich – ZŠ J. Fándlyho, Sereď

2. Matej Komárek – ZŠ s MŠ Rakovice

3. Filip Hovanec – ZŠ s MŠ Spartakovská, Trnava

Žiaci zhotovovali výrobok podľa technického výkresu. foto: archív SOŠT

(vd)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
  • 03.12.2020, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Polícia upozorňuje účastníkov premávky, aby zvýšili opatrnosť na cestách a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam a stavu vozovky. Zároveň žiada…
  • 03.12.2020, 08:52
  • Spravodajstvo
piatok, 4. decembra 2020
Meniny má Barbora, zajtra Oto