Zomrel nestor dentálnej techniky z Chirany

V Dome smútku na cintoríne na Bratislavskej ceste sa konala posledná rozlúčka s dlhoročným pracovníkom Chirany Piešťany, vynálezcom a konštruktérom, inžinierom strojníctva Štefanom Kočvarom z Piešťan. Starostlivého manžela, otca a starého otca pochoval v duchu kresťanských tradícií evanjelický farár Branislav Dolinský. V pondelok 20. januára sa s ním rozlúčili príbuzní, priatelia, susedia z Ulice A. Hlinku, ale aj bývalí kolegovia z Chirany a tiež evanjelici. Zomrel 14. januára 2020 vo veku 85 rokov.


Š. Kočvara (druhý zľava) spolu s prvými pracovníkmi Chirany pri jej rozostavenej budove na Vrbovskej ceste v Piešťanoch v roku 1959. (Autor: archív podniku Chirana)

Život Štefana Kočvaru bol naplnený činorodou prácou v prospech vývoja a výroby dentálnej techniky na Slovensku. Narodil sa na Myjave 28. marca 1934 ako tretie, najmladšie dieťa pánskeho krajčíra Štefana Kočvaru a Alžbety, rodenej Zemanovej. V tom čase sa ženy starali o deti a domácnosť, aj Alžbeta svoj život zasvätila manželovi a deťom. Okrem syna Štefana mala dve staršie dcéry. Rodina, v ktorej budúci vynálezca vyrastal, žila usporiadaným a nábožensky založeným životom. Bol to dobrý základ jeho budúcemu životu a rozvoju osobnosti.

V škole sa výborne učil, preto keď vzniklo v Myjave v roku 1945 prvé osemročné gymnázium, malý Štefan už po štvrtej triede základnej školy nastúpil do prímy. Po úspešnom absolvovaní strednej školy pokračoval v štúdiách na Strojníckej fakulte Vysokej školy technickej v Bratislave. Štúdium ukončil úspešne v roku 1957 a v tom istom roku od 1. júla až do 15. marca 1960 pracoval vo vývojom stredisku Presná mechanika Bratislava ako konštruktér.

Piešťanská Chirana sa začala stavať v roku 1958. V Piešťanskom týždni číslo 14 z roku 2010 sme písali o vzniku tohto podniku a jeho histórii. K uvedenému článku bola priložená i fotografia, na ktorej stojí Štefan Kočvara spolu s prvými zamestnancami Chirany pri rozostavanej budove.

„Chirana bola pre môjho manžela životným pracoviskom a náplňou jeho technických vedomostí a zručností,“ uviedla jeho manželka, stredoškolská pedagogička Elena Kočvarová, doktorka filozofie. Podľa jej slov bol Š. Kočvara nestorom dentálnej techniky, na svojom konte má dvanásť československých technických patentov. Okrem toho sa prejavil aj ako zlepšovateľ. Jeho početné návrhy boli v praxi zrealizované. Dentálnou technikou reprezentoval Chiranu na niekoľkých svetových výstavách doma aj v zahraničí.

Pracoval až do odchodu do dôchodku. A aký bol jeho osobný život? „Svadbu sme mali 23. júla 1960 v Myjave, žili sme spolu takmer 60 rokov,“ povedala E. Kočvarová, rodená Stračárová, ktorá manžela celý život milovala a podporovala. Obaja si založili rodinu a od decembra 1960 žili v Piešťanoch. Štefan bol otcom troch detí – dvoch dcér a jedného syna. Má štyri vnúčatá – dve dievčatá a dvoch chlapcov.

Počas života sa venoval rodine, záhrade, vedel odstrániť rôzne technické nedostatky, rád chodil do prírody a čítal knihy. Netrpel žiadnym závažným ochorením. Zomrel obklopený svojou rodinou, ktorú nadovšetko miloval. Nezabudli na neho ani bývalí chiranáci, ktorí sa s ním v pondelok 20. januára rozlúčili.

Nech odpočíva v pokoji, česť jeho pamiatke!

54 Shares

Najnovšie správy

nedeľa, 25. októbra 2020
Meniny má Aurel, zajtra Demeter