Ktovie, či predseda ĽSNS piatkový míting v Piešťanoch stihne. V stredu ho totiž čaká súd

V stredu 29. januára sa začína pojednávanie s predsedom ĽSNS pre odovzdávanie šekov vystavených na sumu 1488 eur. Predseda politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na stredu začiatok hlavného pojednávania.


Kombinácia čísiel 14 a 88 odkazuje na nacistickú symboliku a aj na pozdrav Heil Hitler. (Autor: TA3.com)

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur.

Číslo 14 v sume 1488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Marian K. už raz pre odovzdávanie šekov čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol pre procesné chyby.

Súdnemu konaniu čelili v minulosti aj ďalší dvaja poslanci ĽSNS. Stanislav Mizík bol v kauze údajného protižidovského statusu na sociálnej sieti oslobodený, pretože nebolo dokázané, že ho napísal on.

Naopak, Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, ktoré povedal v rozhlasovom vysielaní. Z dôvodu odsúdenia prišiel o poslanecký mandát. A to aj napriek tomu, že sa na súde bránil tvrdením, že video, ktoré jeho výroky preukazovalo, bolo vraj sfalšované.

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko ohlásila na budúci týždeň viacero predvolebných zhromaždení v mestách a obciach Trnavského kraja. V piatok 31. január sa majú stretnúť so svojimi priaznivcami v Piešťanoch v priestoroch mestského kultúrneho strediska na ulici A. Dubčeka.

pror/SITA

307 Shares

Najnovšie správy

Vodiči môžu jazdiť po dvoch zmodernizovaných úsekoch ciest s celkovou dĺžkou 8,5 kilometra. Kraj má v tomto roku na rekonštrukcie…
  • 21.10.2020, 16:06
  • Piešťanský týždeň / Kraj / Spravodajstvo
streda, 21. októbra 2020
Meniny má Uršuľa, zajtra Sergej