Ján Rau je klaviristom aj fotografom

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 26. januára 2020, 00:01

Na výstavu fotografií mladého klaviristu a fotografa Jána Raua z Piešťan sa môžete v týchto dňoch vybrať na Liptov. Do konca januára v Liptovskom Mikuláši v priestoroch Obchodného centra Stop Shop prezentujú jeho sedemnásť snímok s témou Budapešť, Benátky a motýle.

(Autor: archív Jána Raua)

o štúdiu hry na klavíri na žilinskom konzervatóriu sa mladý umelec Ján Rau z Piešťan doslova vrhol na nahrávanie skladieb vážnej hudby. Nestačilo mu však iba to, že je ich interpretom, vnikol i do tajov zvukárčiny. Muziku zahral na klavíri, sám si ju naaranžoval na mixážnom pulte, zaznamenal na DVD nosiče, ba vyhotovil si i vlastný dizajn hudobných nosičov. Veď okrem hrania aj fotografuje.

V súčasnosti študuje na Akadémii umení v Banskej Bystrici a koncertuje. Posledný hudobný nosič nazval Výber z najlepších nahrávok. Obsahuje 24 skladieb, ktoré sú J. Rauovi najbližšie a ktorými sa prezentuje v najlepšej kvalite. Uplynulý rok často cestoval aj za dejinami hudobných majstrov a na cestách si urobil i zopár zaujímavých snímok. Tie tvoria komplexnú autorskú výstavu v Liptovskom Mikuláši.

„Je známe, že v Benátkach je pochovaný významný skladateľ Igor Stravinskij, ktorý komponoval v štýle neoklasicizmu, neofolklorizmu a stal sa nestorom avantgardnej hudby. V Budapešti zasa pôsobil a založil veľmi významnú hudobnú vysokú školu Franz Liszt, ktorý v nej aj na prízemí býval. Mnohé jeho diela zahrať virtuózne a hudobne zaujímavo je veľmi náročné i pre špičkových klaviristov sveta. Posledné mesiace som mal hudobne pestré aj z dôvodu nahratia nového CD-nosiča, ktorý sa distribuuje po celom Slovensku, práve preto som čerpal ďalšie sily a inšpiráciu v mestách, ktoré dýchajú históriou významných hudobných skladateľov,“ uviedol Rau a dodal: „Motýle asi veľa ľuďom urobia bez pochýb dobrú náladu. Mňa veľmi zaujal jav prírody, ako sa z larvy stane jemné a pestrofarebné stvorenie – motýľ. Avšak nemá dlhé pôsobenie a musia ho nahradiť mláďatá.“

38 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 22. októbra 2020
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia