Pamätný deň obetí holokaustu: V pondelok si pripomenieme udalosti ktoré stáli život 1063 Piešťancov

V pondelok 27. januára si aj v Piešťanoch pripomenieme Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý je viazaný s oslobodením koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Doslovne výsmechom tejto udalosti je, že len o pár dní na to, v piatok 31. januára sa do Piešťan na svoj predvolebný míting chystajú kotlebovi fašisti, obdivovatelia štátu, ktorý posielal svojich obyvateľov na smrť.


Väzni v Osvienčime nájdení postupujúcimi sovietskymi jednotkami v roku 1945   (Autor: archív BBC)

Tento deň ustanovilo za pamätný valné zhromaždenie OSN v roku 2005 pri príležitosti 60. výročia oslobodenia tábora. Má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Osud Židov v prvej polovici 20. storočia, ktorý bol nesmierne krutý a mal dospieť do stavu úplného zničenia tohto národa, patrí  medzi najtemnejšie stránky dejín ľudstva. Bol nemilosrdný aj pre 1063 piešťanských Židov, ktorí zahynuli, alebo boli zavraždení v koncentračných táboroch. Tieto obete, osudy týchto ľudí a kruté udalosti tej doby má navždy pripomínať Pamätník holokaustu, umiestnený vedľa cintorína na Bratislavskej ceste. V čiernej žule sú vyryté mená tých, ktorí neprežili hrôzy holokaustu.

Keďže aj v tomto období sa stretávame s prejavmi nenávisti, neznášanlivosti a rasizmu, je potrebné si tieto udalosti neustále pripomínať a rozprávať sa o nich predovšetkým s mladými ľuďmi.

Pri tejto príležitosti, teda v deň Medzinárodnej pamiatky obetiam holokaustu, piešťanská židovská komunita organizuje pre žiakov a študentov spomienkovú slávnosť v KSC Fontána. Mladým ľuďom sa prihovorí zástupca židovskej komunity Karol Ambra. Budú si môcť pozrieť krátke dokumentárne filmy, vypočuť si rozprávanie preživšieho účastníka holokaustu a započúvať sa do židovských piesní v podaní rabína Zeva Stiefela.

MsU

229 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Aj napriek tohtoročnej veľmi miernej zime sa pri piešťanskom OD Prior naďalej môžete korčuľovať na mobilnej ľadovej ploche. V prevádzke…
  • 20.02.2020, 19:00
  • Piešťany
Dnes je piatok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. februára 2020
Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana