Pamätný deň obetí holokaustu: V pondelok si pripomenieme udalosti ktoré stáli život 1063 Piešťancov

V pondelok 27. januára si aj v Piešťanoch pripomenieme Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý je viazaný s oslobodením koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Doslovne výsmechom tejto udalosti je, že len o pár dní na to, v piatok 31. januára sa do Piešťan na svoj predvolebný míting chystajú kotlebovi fašisti, obdivovatelia štátu, ktorý posielal svojich obyvateľov na smrť.


Väzni v Osvienčime nájdení postupujúcimi sovietskymi jednotkami v roku 1945   (Autor: archív BBC)

Tento deň ustanovilo za pamätný valné zhromaždenie OSN v roku 2005 pri príležitosti 60. výročia oslobodenia tábora. Má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Osud Židov v prvej polovici 20. storočia, ktorý bol nesmierne krutý a mal dospieť do stavu úplného zničenia tohto národa, patrí  medzi najtemnejšie stránky dejín ľudstva. Bol nemilosrdný aj pre 1063 piešťanských Židov, ktorí zahynuli, alebo boli zavraždení v koncentračných táboroch. Tieto obete, osudy týchto ľudí a kruté udalosti tej doby má navždy pripomínať Pamätník holokaustu, umiestnený vedľa cintorína na Bratislavskej ceste. V čiernej žule sú vyryté mená tých, ktorí neprežili hrôzy holokaustu.

Keďže aj v tomto období sa stretávame s prejavmi nenávisti, neznášanlivosti a rasizmu, je potrebné si tieto udalosti neustále pripomínať a rozprávať sa o nich predovšetkým s mladými ľuďmi.

Pri tejto príležitosti, teda v deň Medzinárodnej pamiatky obetiam holokaustu, piešťanská židovská komunita organizuje pre žiakov a študentov spomienkovú slávnosť v KSC Fontána. Mladým ľuďom sa prihovorí zástupca židovskej komunity Karol Ambra. Budú si môcť pozrieť krátke dokumentárne filmy, vypočuť si rozprávanie preživšieho účastníka holokaustu a započúvať sa do židovských piesní v podaní rabína Zeva Stiefela.

MsU

229 Shares

Najnovšie správy

Vo štvrtok 9. apríla 2020 bude Mestský úrad v Piešťanoch úplne uzavretý z dôvodu čerpania riadnej dovolenky. Radnica bude opäť…
  • 08.04.2020, 00:02
  • Piešťany
Prebudíte sa - a pred domom máte zaparkované auto na streche. Aj toto sa môže stať v Piešťanoch. Okrem uvedeného…
  • 08.04.2020, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je streda 8. apríla. Tento deň je Medzinárodným dňom Rómov. Meniny má Albert.
  • 08.04.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 8. apríla 2020
Meniny má Albert, zajtra Milena