Operu Wozzeck premietnu aj v Dome umenia

Martin Cifra

Bergova opera Wozzeck je príbehom vojaka uprostred spoločenského zla – prvej svetovej vojny. Pre svoju emocionálnu silu a skvelú partitúru je považovaná za jednu z najvýznamnejších opier 20. storočia. V piešťanskom Dome umenia si ju budete môcť pozrieť v živom prenose z newyorskej Metropolitnej opery v sobotu 11. januára o 18.55 h.

Wozzeck sa objaví na plátne v sobotu 11. januára. Foto: prenosydokin.cz

Skladateľ operu zložil počas prvej svetovej vojny a po nej. Jeho temné skúmanie vojaka uprostred spoločenského zla režisér inscenuje na spustnutej základni plnej schodísk, rámp, vyradeného nábytku a trosiek. Jeho teatrálne animované kresby uhľom spolu s ďalšími premietanými kresbami, mapami a filmovými klipmi pripomínajú desivý svet plný havarovaných lietadiel, svetlometov, strašidelných plynových masiek a bojísk.

Inscenáciu Albana Berga v réžii Williama Kentridgea diriguje Yannick Nézet-Séguin. Peter Mattei debutuje v role Wozzecka, matku jeho dieťaťa Marie spieva Elza van den Heever. V operných rolách Wozzeckových trýzniteľov sa predstaví Christopher Ventris ako Tambourmajor, Gerhard Siegel ako Kapitán a Christian Van Horn ako Doktor. Andrew Staples v Metropolitnej opere debutuje v role Andresa. Kentridge tu pred časom režíroval Bergovu Lulu a Šostakovičovu operu Nos. Novú produkciu Wozzecka uviedol v roku 2017 na Salzburskom festivale, kde získala uznanie kritiky. Vznikla v koprodukcii Metropolitnej opery, Canadian Opera Company v Toronte, Opera Australia a Salzburského festivalu.

Operu si môžete vychutnať v nemeckom jazyku s anglickými a slovenskými titulkami.

1 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 1. októbra. V Piešťanoch sa 1. októbra 1942 narodil PhDr. Vojtech Haring, PhD., výtvarník, karikaturista, vysokoškolský pedagóg,…
  • 30.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 2. októbra 2022
Meniny má Levoslav, zajtra Stela