Sloboda zvierat opätovne vyzýva ľudí, aby nedarovali zvieratá ako vianočný darček

  • Spravodajstvo
  • 5. decembra 2019, 16:20
Martin Cifra

Sloboda zvierat opätovne vyzvala ľudí, aby nedarovávali zvieratá ako vianočný darček, informovala o tom v tlačovej správe. Organizácia tvrdí, že darovanie zvierat na Vianoce často končí tým, že darované zviera sa ocitne v útulku alebo na ulici. Ľudia, ktorí kupujú zvieratá ako vianočný darček, navyše často finančne podporujú masových množiteľov, ktorí držia zvieratá v nehumánnych podmienkach. Organizácia vyzýva ľudí k zodpovednosti a dôkladnému zváženiu, či je darovanie zvieraťa vhodným vianočným darčekom.

„Zviera je živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model alebo vrátiť. Je to záväzok od prvého dňa a na dlhé roky. Najhoršie sú živé prekvapenia, bez predošlej dohody s obdarovaným – napríklad psík pre babku, ktorá ho pripne na reťaz alebo pre dieťa, ktoré nie je na takú zodpovednosť pripravené,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Podľa nej by si ľudia skôr ako sa rozhodnú niekomu na Vianoce darovať zviera, mali položiť otázky, či obdarovaný bude mať na zviera dostatok času, peňazí a či sa oň bude schopný zodpovedne postarať počas celej dĺžky života zvieraťa.

Kapacity slovenských útulkov sú celoročne naplnené a počty prijatých zvierat často prevyšujú počty adopcií. Len útulok Bratislava Polianky prijal od začiatku roka 2057 psov a mačiek (stratené, vyhodené, týrané, premnožené v dôsledku nezvládnutého chovu zo strany majiteľov alebo zámerného množenia), pričom nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo nájsť zatiaľ 1217 zvieratám.

Sloboda zvierat uvádza, že najťažšie obdobie zažíva práve v zime, kedy prijíma do svojich útulkov najviac zvierat. Uvíta preto aj finančnú a materiálnu pomoc zo strany ľudí na nákup krmiva pre zvieratá či výdavky spojené so zateplením príbytkov pre zvieratá.

(SITA)

6K Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 5. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom učiteľov. Meniny má Viera.
  • 04.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 5. októbra 2022
Meniny má Viera, zajtra Natália