Závan starovekého Egypta ucítite aj v Piešťanoch

  • Nezaradené
  • 21. novembra 2019, 10:00
Martin Cifra

Milovníci opier, najmä tých na špičkovej úrovni, by si mali rezervovať čas na kultúru v sobotu 23. novembra. O 18.55 h sa totiž v Dome umenia Piešťany začína priamy prenos opery Achnaton, pričom naživo ju budú vysielať až z newyorskej Metropolitnej opery. Predstavenie bude nielen po prvý raz premietané v HD kvalite, ale debutujú v ňom dve nové posily súboru – jedna v pozícii dirigentky a druhá v úlohe krásnej Nefertiti.

Atmosféra slnkom zaliatej krajiny prichádza na plátno Domu umenia už v sobotu 23. novembra. foto: prenosydokin.cz

Do Metropolitnej opery sa vracia Phelim McDermott s novou inscenáciou Achnaton, ktorej hudbu skomponoval v 80. rokoch minulého storočia americký skladateľ Philip Glass. Achnaton je príbeh revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva.

Predstavenie diriguje Karen Kamensek, ktorá v Metropolitnej opere debutuje. Hlavnú úlohu revolučného egyptského faraóna stvárni Anthony Roth Costanzo. Jeho ženu Nefertiti spieva v Metropolitnej opere debutujúca mezzosopranistka J’Nai Bridges a kráľovnú Teju, faraónovu matku, stvárni Dísella Lárusdóttir.

Na vizuálnom stvárnení inscenácie sa zúčastňuje aj žonglérska skupina Gandini Juggling, jej pohybová choreografia jej dokonale zladená s orchestrom. Pôvodne Achnaton vznikol v koprodukcii Anglickej národnej opery a Losangeleskej opery a v spolupráci s anglickým divadelným súborom Improbable. Premiéra sa konala v Londýne a inscenácia v roku 2017 získala Olivierovu cenu za najlepšiu produkciu novej opery. Následne ju uviedli v Los Angeles.

Predstavenie trvá približne štyri hodiny.

(ts/am)

300 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 4. októbra. V Chtelnici sa 4. októbra 1607 narodil univerzitný profesor a rektor Martin Palkovič. V roku…
  • 03.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Na diaľnici pri Hornej Strede v utorok 27. septembra popoludní narazilo do zvodidiel osobné motorové vozidlo. Zranenej osobe najskôr piešťanskí…
  • 03.10.2022, 23:01
  • Krimi / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera