Detské ihriská: Žiadne z testovaných pieskovísk neuspelo v kontrole

V druhej etape kontroly detských pieskovísk nevyhovelo hygienickým štandardom šesť zo šiestich kontrolovaných plôch v Piešťanoch. Správca v takom prípade musí piesok vymeniť, čo sa v takmer všetkých lokalitách aj udialo.

Kontaminovaný piesok musí správca vymeniť. Ilustračné foto: archív red

Kontrolu kvality pieskovísk v Piešťanoch vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave. Súčasťou takejto kontroly je odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie, kde hygienici skúmajú prítomnosť „vybraných indikátorov mikrobiologického a parazitárneho znečistenia“. Zjednodušene povedané, odborníci sa snažia zistiť, či sa v piesku nenachádzajú akési baktérie, parazity alebo napríklad stopy zvieracích fekálov.

A kým v prvej, letnej etape kontroly vyhoveli všetky kontrolované piešťanské pieskoviská, v druhej, septembrovej etape nastala presne opačná situácia. Všetkých šesť hodnotených detských plôch získalo konštatovanie „nevyhovuje“.

Hygienici verejného zdravotníctva tentoraz odoberali vzorky z ihriska na Royovej ulici, tiež z ihriska v mestskom parku, z ihriska za práčovňou, z Vodárenskej, Prednádražia a napokon z materskej školy na Valovej.

Podľa nich ide o prekročenie najvyššieho prípustného množstva termotolerantných koliformných baktérií, ktoré môžu byť zdrojom infekcií, nevoľností, ale aj dlhodobých zdravotných problémov. Ich prenášačom sú väčšinou túlavé zvieratá. Správca pieskoviska je v takom prípade vyzvaný k vyčisteniu alebo k výmene piesku.

Tak to bolo i tentoraz, a preto hygienici konštatujú, že na všetkých verejných ihriskách, teda tých, ktoré majú v správe Služby mesta Piešťany, došlo k výmene piesku. V areáli MŠ Valová bude toto pieskovisko prekryté plachtou a začne sa využívať až po výmene piesku začiatkom jarnej sezóny.

97 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 25. septembra. Meniny má Vladislav, Vladislava.
  • 24.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
  • 25.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Niektoré samosprávy skrášľujú svoje najnavštevovanejšie ulice a pešie zóny kvetinovými inštaláciami zavesenými na verejnom osvetlení, iné sa venujú len tradičným…
  • 25.09.2022, 23:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 27. septembra 2022
Meniny má Cyprián, zajtra Václav