Tradičnou cyklojazdou Trnava – Rysy si pripomenuli hrdinov SNP

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 23. júla 2019, 12:00

Na cyklojazdu Trnava – Rysy dlhú viac ako 300 kilometrov sa vo štvrtok 18. júla vydali cykloturisti, aby si uctili príslušníkov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov, ktorí sa v auguste 1944 zapojili do bojov v Slovenskom národnom povstaní.

Tohtoročný cyklomaratón Trnava - Rysy absolvovalo približne 160 nadšencov. foto: www.trnavarysy.sk

Bol to už 42. ročník cyklomaratónu, ktorého sa zúčastnili aj cyklistickí nadšenci z Piešťan a okolia. „Cieľom podujatia je pripomenúť si aj touto formou putovanie Trnavskej posádky a dobrovoľníkov do bojov SNP. Cyklisti si položením kytíc pri pomníkoch SNP v Trnave, Horných Hámroch a Nemeckej uctili pamiatku hrdinov SNP,“ priblížil najstaršie cykloturistické podujatie na Slovensku Marián Rozložník z organizačného tímu.

Prvýkrát sa takto vybrali cyklisti z Trnavy do Tatranskej Lomnice už v roku 1974. Odvtedy, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, sa toto podujatie koná každý rok v lete. V tohtoročnom pelotóne trať absolvovalo približne 160 cyklistov.

Účastníci cyklojazdy štartovali z Trnavy vo štvrtok o 3:45, o 8:00 položili kyticu kvetov k pamätníku SNP v Horných Hámroch. Pelotón sa zastavil aj v Nemeckej a jeho príchod do cieľa v Tatranskej Lomnici k hotelu Tatranec bol okolo 19:30.

V rovnakej zostave sa cyklisti z nášho regiónu zúčastnili aj minulého ročníka. foto: www.trnavarysy.sk

Z Trnavy hneď po vypuknutí SNP 30. augusta 1944 odišlo na povstalecké územie vyše 3500 vyzbrojených vojakov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov. Jeden z práporov zvádzal ťažké boje s nemeckými vojskami v oblasti Žarnovice, druhý pôsobil v Kremničke pri Banskej Bystrici a neskôr pri Sklenom, Handlovej a Prievidzi. Až 37 bojovníkov Trnavskej posádky leží na cintoríne v Horných Hámroch.

(ts)

9 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 6. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Mikuláša, patróna detí. Meniny má Mikuláš.
  • 06.12.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 6. december 2019
Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz