Zber medvedieho cesnaku je v plnom prúde

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 7. apríla 2019, 00:00

Prvou rastlinou, ktorú vraj medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku, je cesnak. Pravdaže, ten medvedí. Podľa toho si vyslúžil aj tento prívlastok. No nielen lesné tvory obľubujú túto liečivú bylinu s nezameniteľnou vôňou.

Medvedí cesnak. (Autor: am)

V týchto dňoch do prírody vyrážajú celé partie zberačov. Stačí zájsť od cesty len niekoľko desiatok metrov, ako je to napríklad na Havrane, a objavíte mnoho zelených lístkov s tradičným pachom.

Medvedí cesnak je zdravá a chutná bylinka. Pomáha pri bolestiach hlavy, žalúdočných problémoch a ďalších tráviacich ťažkostiach, ale výborný je i pri znižovaní vysokého krvného tlaku a posilňovaní imunity. Zbierame ho začiatkom jari a pripraviť z neho môžeme chutnú nátierku, polievku, šalát, pesto, nakrájať si ho môžeme na chlieb, ale naplniť ním môžeme napríklad aj ryby počas pečenia. A ak ho chcete uschovať dlhšie, najlepšie vám poslúži mraznička. V cesnaku po zamrazení ostanú aj vitamíny.

Tak čo, boli ste si ho už nazbierať?

(am)

Najnovšie správy

Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Prestavba niekdajších piešťanských verejných záchodov na križovatke ulíc Staničná a Bratislavská sa opäť dostáva na rokovanie mestského zastupiteľstva. Ich majiteľ…
  • 22.05.2019, 00:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
streda, 22. máj 2019
Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra