Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
  • 24. decembra 2018, 00:00

Dnes je pondelok 24. decembra, Štedrý deň. Meniny má Adam, Eva.

Dobre ráno, Piešťany! (Autor: am)

Podľa starozákonnej knihy Genessis je Adam prvý človek, muž stvorený Bohom v raji, telo z hliny. Z tohto spojenia je odvodený aj pôvod krstného mena Adam z hebrejčiny, čo v preklade znamená „človek z hliny, pozemšťan“.
Nositelia mena Adam majú sklon k introvertnosti, iba ojedinele sa pokúšajú vžiť do postavenia iných. Adamovia väčšmi dôverujú cieľavedomému postupu pri práci než intuícii, sú skúmaví a kritickí. Nie sú ľahko ovplyvniteľní a priateľov si vyberajú uvážene.
Zvlášť obľubujú štúdium medicíny, môžu byť z nich úspešní lekári. Rovnako ich priťahuje aj podnikanie.

Známe osobnosti s menom Adam: 

Adam Smith (1723 – 1790) – škótsky filozof, sociológ, zakladateľ klasickej ekonómie, autor teórie neviditeľnej ruky trhu,

Adam František Kollár (1718 – 1783) – slovenský spisovateľ, historik,

Adam Sandler – americký herec a komik.

 

Pôvod mena Eva pochádza z hebrejčiny a vo voľnom preklade znamená „tá, ktorá dáva život“. Podľa starozákonnej knihy Genessis je to prvá žena stvorená Bohom z Adamovho rebra.

Medzi dominantné vlastnosti Evy patria vôľa, mravnosť a aktívnosť. Túžia ochraňovať svojich blízkych. Evy sú tiež veľmi odvážne, zmyselné, romantické a náročné.
Evy patria medzi výborné študentky. Priťahujú ich povolania, v ktorých treba odovzdávať veľa zo seba. Za najkrajšie zo všetkého pokladajú poslanie matky a sú rodené gazdinky. Zaujímajú sa prevažne o umenie a psychológiu. Nositeľky mena Eva sú svojhlavé a neúspechy ich neodradia.
Evičky majú zvyčajne veľkú vitalitu a pevné zdravie. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr, ochraňujú kamene sardónyx a zafír.

Známe osobnosti s menom Eva: 

Eva – biblická postava. Podľa Prvej knihy Mojžišovej boli spolu s Adamom prvými ľuďmi,

Eva „Evita“ Urbaníková – moderátorka, glosátorka,

Eva Longoria – americká herečka,

Eva Mendes – herečka

V psom kalendári oslavuje meniny Borča, Murto, Ria, Rosco, Sia, Sonny.

 

Hudobný kalendár

1944 – narodil sa Tab Martin (rodený Alan Raymond Brearley, Newcastle, UK), basový gitarista skupiny Tornados. Túto rockovú formáciu založil v Londýne v roku 1961 producent a skladateľ Joe Meek. Celosvetový úspech im priniesla orchestrálna skladba Telstar, ktorá v októbri 1962 viedla anglický aj americký rebríček. V singlovej hitparáde mali päť skladieb. Vydali dve LP platne, The Original Telstar: The Sound Of The Tornadoes v roku 1962 a Away From It All v roku 1964. Rozišli sa v auguste 1966.

1945 – narodil sa Lemmy Kilmister (rodený Ian Fraser Kilmister, Burslem, Stoke, UK), basový gitarista skupiny Motörhead. Túto heavy metalovú formáciu založil v júni 1975 práve basový gitarista a spevák Lemmy. V septembri 1977 vydali debutový album Motörhead. Skupina prešla viacerými personálnymi zmenami, v auguste 1983 prišiel do nej Phil Campbell. Úspešné pre skupinu boli hlavne 80. roky. V singlovej hitparáde mali jedenásť skladieb. Lemmy zomrel 28. decembra 2015 vo veku 70 rokov v Los Angeles a zbývajúci členovia ohlásili ukončenie činnosti.
1946 – narodil sa Jan Akkerman (Amsterdam), sólový gitarista holandskej skupiny Focus. Túto rockovú formáciu založil v roku 1969 organista a flautista Thijs van Leer. V januári 1970 vydali prvý album In and Out of Focus. Úspešný bol ich druhý album Moving Waves, ktorý vydali v októbri 1971 a tretí Focus III, vydaný v novembri 1972. Do anglického rebríčka sa dostali dve ich skladby, Hocus Pocus a Sylvia. Vydali sedem albumov, rozišli sa v roku 1978.
1954 – narodil sa Kryštof Eben (Praha), klavirista a flautista, najstarší z troch bratov, člen folkovej skupiny bratov Ebenových. Na hudobnej scéne sa objavili v závere 70-tych rokov, ich štýl je zmesou klasiky, folku, jazzu a hudobného humoru. V roku 1979 získali interpretačnú cenu na folkovom festivale Porta. Trojicu bratov, Kryštof, Marek a David označovali aj ako zvláštnou skupinou v histórii českej populárnej hudby, pretože viac rokov nekoncertovali pravidelne. Vydali päť albumov, Malé písně do tmy (1984), Tichá domácnost (1995), Já na tom dělám (2002), Chlebíčky (jún 2008), najnovší piaty Čas holin vydali v októbri 2014. Všetky skladby pre tento album zložil a otextoval Marek Eben. Od 80. rokov sa ale trojica bratov venuje individuálnym profesiám. Kryštof je matematik, Marek známy herec a moderátor, najmladší David vyštudoval konzervatórium.
1957 – narodil sa Ian Burden (Sheffield, UK), exklávesák skupiny Human League, jej členom bol v rokoch 1981 až 1987. Táto synti-popová formácia je z anglického Sheffieldu, vznikla v roku 1977. V októbri 1979 vydali debutový album Reproduction. Úspešné pre nich boli hlavne osemdesiate roky. 
1971 – narodil sa Ricky Martin (vlastným menom Enrique José Martin Morales, San Juan, Portoriko), spevák, jeden z najznámejších interpretov štýlu latino-pop. Prvý, španielsky spievaný album pod názvom Ricky Martin vydal v roku 1991. Zahral si v muzikáli Les Miserables na Broadwayi. V máji 1999 vydal prvý anglicky spievaný album Ricky Martin, na ktorom boli hity Livin‘ La Vida Loca a Spanish Eyes. Album bol veľmi úspešný, získal sedemnásobnú platinovú platňu a celosvetový predaj prevýšil sumu 17 miliónov kusov. V októbri 2005 vydal tretí anglický štúdiový album Life a v januári 2011  španielsky spievaný album Música+Alma+Sexo. Na svojom konte má desať štúdiových albumov, najnovším je A Quien Quiera Escuchar (To Those Who Want To Listen) z februára 2015. K diskografii patria aj dva live a osem kompilačných albumov, najnovší Greatest Hits: Souvenir Edition vyšiel v apríli 2013. Na svojom konte má dve ceny Grammy.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň NA JUHU Javorová 25, 92101 Piešťany 7:00 – 15:00

Lekáreň na Trajane Adama Trajana 4830/11, 92101 Piešťany 14:30 – 22:30

 

 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana