Veteráni zakončili sezónu v Poľsku

• 1. decembra 2018, 16:00

V historickom meste Olsztyn na severe Poľska sa 16.-18. novembra uskutočnili pod patronátom tamojšieho primátora Zimné otvorené majstrovstvá Poľska v plávaní masters, ktoré sú tradične známe širokou účasťou kvalitných európskych veteránskych plavcov.

Víťazná štafeta: (zľava) P. Škodný, A. Kičinová, Z. Matúšová a K. Kantek. © archív P. Škodného

Pri účasti 467 pretekárov z Litvy, Lotyšska, Ruska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Českej republiky, domácich poľských klubov Slovensko zastupovali „masteráci“ z Piešťan – Karol Kantek, Anna Kičinová, Zuzana Matúšová a Pavol Škodný. Záver sezóny bol pre nich veľmi náročný, ale zároveň bol medailovou aj rekordnou radosťou.

Už od majstrovstiev Európy v slovinskom Kranji so zdravotnými problémami bojuje Karol Kantek. Napriek tomu dokázal na 50 m znak zvíťaziť v kvalitnom čase, len desatinu sekundy za vlastným slovenským rekordom masters, a bol významnou oporou oboch miešaných štafiet.

Anna Kičinová v náročnom individuálnom programe získala dve zlaté medaily na 100 a 200 m prsia, štyri strieborné na 100 a 200 m motýlik, 50 m prsia a 200 m polohové preteky a bronzovú na 50 m motýlik. Na prsiarskych tratiach sa veľmi tesne priblížila k vlastným slovenským rekordom masters.

Ziskom troch titulov na 50 m voľný spôsob, 50 m znak a 200 m polohové preteky v slovenskom rekorde masters a štyroch druhých miest na 100 m voľný spôsob, 50 m prsia v slovenskom rekorde masters, 50 m motýlik a 100 m polohové preteky sa Zuzana Matúšová zaradila na výborné 17. miesto spomedzi 149 zúčastnených žien.

Pavol Škodný si v silnej konkurencii pripísal striebro na 800 m voľný spôsob a trikrát bronz za 100 a 200 m znak a 200 m motýlik.

Piešťanskí plavci sa dvakrát postavili aj na štart zmiešaných štafiet. Na 4×50 m voľný spôsob obsadili druhú priečku a v slovenskom rekorde masters zvíťazili na 4×50 m polohové preteky, čo bolo symbolickým zakončením podujatia a povzbudením do prípravy v nasledujúcom roku. Po spočítaní medailových umiestnení skončili spomedzi 103 klubov na peknom 15. mieste.

Tento rok podujatie svojou účasťou a svetovým rekordom masters v kategórii 30-34 rokov na 50 m motýlik ozdobil bývalý poľský olympionik a medailista z MS a ME Pawel Korzeniowski a tiež Marcin Kaczmarek európskym rekordom masters v kategórii 40-44 rokov na 50 m znak.