Od Winterovej smrti uplynulo polstoročie

  • História
  • 15. septembra 2018, 09:00

Budovateľ piešťanských kúpeľov a čestný občan mesta Piešťany Ľudovít Winter skonal 15. septembra 1968. Od tohto dňa uplynulo už 50 rokov.


Ľudovít Winter v roku 1920. (Autor: archív Balneologického múzea)

Ľudovít Winter sa narodil 1. novembra 1870 v meste Šahy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku ako tretie dieťa rodičom Alexandrovi Winterovi a Henriete, rodenej Kácserovej.

Do Piešťan prišiel roku 1890, kde mala ich rodinná firma v generálnom prenájme kúpele. Na kúpeľnom ostrove ostrove dal vybudovať luxusný secesný hotel Thermia Palace, na ktorý napojil kúpele Irma. 

Ľudovít Winter vedel, že len dobrá reklama priláka viac kúpeľných pacientov do kúpeľov, ktorých veľmi potreboval, pretože firma bola zadlžená veľkými investíciami. Dokonalý plagát, najmodernejší prostriedok masovej reklamy, je to, čo potreboval.

Jeden z najstarších plagátov piešťanských kúpeľov z konca 19. storočia je od maliara Paola Carmosina. Na ňom je poloakt mládenca, ktorý akoby nevdojak púšťal barle, upútaný a nadšený čímsi v diaľke. 

Ľudovít Winter zasvätil päťdesiat rokov svojho života prosperite kúpeľov. Ako životné krédo si vytýčil získať Piešťanom svetové meno. Podarilo sa mu to. Nikdy sa tejto myšlienke nespreneveril, ani v časoch najväčšieho utrpenia.

Zmieril sa so stratou rodinných kúpeľov, pretrpel koncentračné tábory, do konca života znášal ústrky totalitného režimu, no oddanosť k piešťanským kúpeľom si zachoval až do smrti. 

Dnes má na liečebnom dome Zelený strom pamätnú tabuľu a jeho meno nesie hlavná ulica. Ministerstvo školstva SR v r. 1998 prepožičalo Hotelovej akadémii čestný názov Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. V r. 2002 Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany rozhodlo Ľudovítovi Winterovi udeliť titul Čestný občan mesta Piešťany in memoriam. O živote a práci Ľudovíta Wintera v Piešťanoch natočil polohraný dokument Dušan Trančík pod názvom Optimista (2008).

Zdroj: Piešťanské informačné centrum

O otcovi Ľudovíta Wintera, Alexandrovi sa viac dočítate TU.

Najnovšie správy

„Najbližšie tri týždne prosíme šoférov a šoférky o trpezlivosť a zvýšenú opatrnosť na ceste v obci Banka, kde práve prebieha…
  • 21.08.2019, 16:33
  • Spravodajstvo / Región
štvrtok, 22. august 2019
Meniny má Tichomír, zajtra Filip