Opravu Dopravnej ulice hodili poslanci na krk svojim nástupcom

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 4. júla 2018, 12:00

Roztržka medzi poslancami a mestským úradníkom Petrom Mihálikom. I tak by sa dala nazvať neplánovaná rozprava o plánovaných investíciách na rekonštrukciu školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je mesto Piešťany.


Projekt rekonštrukcie Dopravnej ulice najprv zaktualizujú a v 2019 by mohla dostať nový šat. (Autor: pror)

V rámci diskusie k záverečnému účtu mesta poslanci položili vedeniu radnice otázku, z akých finančných prostriedkov ide rekonštruovať Materskú školu na Detvianskej ulici za 180-tisíc eur, keď takéto prostriedky na tento účel v mestskom rozpočte neschválili. A naopak, v investičných zámeroch radnice na tento rok im chýba nimi schválený zámer kompletne vymeniť okná na ZŠ F. E. Scherera na sídlisku Adam Trajan.

Vedúci oddelenia IT a majetkových služieb Peter Mihalik sa bránil, že v rozpočte je síce naplánovaná suma v kapitole školstvo s názvom rekonštrukcia školských budov, ale presnú špecifikáciu, o ktorú budovu ide, táto položka nemá. To však rozčúlilo poslankyňu Ivetu Babičovú: „Ešte v roku 2017 sme prijali uznesenie, ktorým sme zaviazali vedenie radnice naplánovať financie na výmenu okien na ZŠ F. E. Scherera. O škôlke na Detvianskej ulici sme sa nikdy ani nebavili.“

Ako ďalej poslanci vedeniu mesta prízvukovali, z pôvodnej plánovanej sumy stotisíc eur sa táto od úvodu roka postupne navyšovala, napríklad schváleným uznesením Petra Jančoviča o presune peňazí z kapitoly, ktorú si navrhol sekretariát radnice na výrobu periodika Radnica informuje. Rovnako tiež aj uzneseniami, ktoré zasa vynulovali rozpočtové kapitoly na výstavbu parkovísk vo vnútrobloku ulíc Royova-Jánošíkova či vo vnútrobloku na Winterovej ulici. Voči nim sa zdvihol odpor obyvateľov uvedených lokalít.

Spomínané presuny peňazí v uzneseniach vždy obsahovali text, že vyčlenené peniaze sa presunú na výmenu okien na ZŠ F. E. Scherera. „Takéto tvárenie sa pána Mihalika, že o uvedených uzneseniach nevedel, považujem doslova za podlé,“ dodala Babičová.

Začínajúcu slovnú prestrelku ukončil primátor Miloš Tamajka prerušením rokovania a poslancov vyzval na neverejné stretnutie na terase knižnice. Po pár desiatkach minút sa do svojich lavíc poslanci vrátili a Tamajka predniesol návrh uznesenia, ktoré by mohlo dostať pracovný názov „Aj ovca bude celá, aj vlk sýty“.

V investičných zámeroch radnice, o ktorých sa poslanci dozvedeli až na minulotýždňovom zastupiteľstve, figurovala okrem rekonštrukcie škôlky na Detvianskej aj rekonštrukcia Dopravnej ulice podľa desať rokov starého projektu za 350-tisíc eur. V tomto prípade sa na neverejnom balkónovom „kšeftovaní“ poslanci s vedením mesta dohodli, že v tejto položke ostane len 15-tisíc eur na aktualizáciu projektovej dokumentácie tak, aby desať rokov starý projekt rešpektoval požiadavky súčasnej doby a Dopravnú ulicu zahrnú do plánu rekonštrukcie až na rok 2019.

Objem peňazí na rekonštrukciu MŠ Detvianska ponechali a financie vyčlenené na Dopravnú ulicu presunuli na výmenu okien na ZŠ F. E. Scherera, rekonštrukciu Helsinskej ulice a na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie Javorinskej ulice. A v zmysle uvedenej dohody poslanci aj prijali uznesenie.

Na záver dodávame, že v zmysle zákona o samosprávach právomoc rozhodovať o použití finančných prostriedkov patrí výhradne mestskému zastupiteľstvu. K tomu slúži ním schválený rozpočet mesta, a ak chce vedenie radnice zaradiť do rozpočtu investíciu či vytvoriť novú rozpočtovú kapitolu, môže to urobiť jedine návrhom úprav rozpočtu, ktoré musia schváliť poslanci.

Jozef Vojčiniak

205 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 28. mája. Tento deň je Dňom Amnesty International, Medzinárodným dňom akcií pre zdravie žien. Meniny má Viliam.
  • 27.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 29. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom príslušníkov mierových misií OSN a Európskym dňom susedov. Meniny má…
  • 28.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 29. mája 2023
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand