Keď na balkónoch „kvitnú“ sokoly

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 16. júna 2018, 10:00

Za pestrosťou životných foriem už nemusíme cestovať len do prírody, niektoré zaujímavé druhy si obľúbili aj mestské prostredie. Okolie ľudí sa stáva útočiskom tiež pre čoraz viac operencov. V mestách vďaka dostatku možností pre hniezdenie i dostupnosti potravy vychovajú viac mláďat.

dravce sokol mysiar balkon
Sokol myšiar ani myšiarka ušatá si nestavajú vlastné hniezda ani vo voľnej prírode, využívajú tie, ktoré im pripravia iné druhy, napríklad vrany či straky, obľubujú tiež búdky. (Autor: Stanislava Nedobová)

Črepník na balkóne paneláka, na parapete či iba dieru v stene si nezriedka vyhliadne menší dravec – sokol myšiar. Prvé reakcie ľudí bývajú rozpačité, pri správnom postupe sa však nie je čoho obávať. Hniezdenie okrídleného suseda je vždy fascinujúcim a, navyše, náučným predstavením pre celú rodinu.

Mnohé vtáčie druhy si na ľudí zvykli natoľko, že úplne opustili svoje niekdajšie (väčšinou skalné) prostredie a vyskytujú sa výlučne v blízkosti človeka. Po tomto fakte sú dané druhy i pomenované, dostali prívlastok „domový“ – napríklad vrabec, žltochvost, lastovička, alebo „záhradný“ – napríklad hrdlička. Predstava sterilného a pre vtáctvo nehostinného životného priestoru už dávno nie je realitou. Najmä vegetácia parkov či cintorínov pôsobí pre ne ako magnet.

„Dnes sú intravilány miest domovom pre viac ako 50 druhov vtákov. Najznámejšími sú vrabce, drozdy, straky, hrdličky, sýkorky, dážďovníky, pomerne často ide aj o myšiarku ušatú či sokola myšiara,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokol na balkóne môže znamenať dočasné znečistenie vývržkami (nestráviteľné zvyšky koristi ako srsť, perie či kosti) či trusom. Tieto nepríjemnosti sa dajú riešiť a ich dokonalou kompenzáciou sú mladé sokolíky, ktoré dospelý pár odchoval na vašom balkóne. Potrebujú len pokoj, teda nebyť rušené.

dravce sokol mysiar
Sokoly myšiare sa zdržujú aj v blízkosti ľudských obydlí.

„Vždy nás poteší, keď sa s nami ľudia podelia o radosť z hniezdenia sokolej rodinky. Viacerí chcú pomôcť aj inštaláciou búdky. Na adrese www.dravce.sk/postolka sme preto pripravili odpovede na najčastejšie otázky, aké od ľudí v tejto súvislosti dostávame. Adresa vychádza z ľudového pomenovania druhu. Tu ľudia nájdu i jednoduchý formulár pre nahlásenie hniezdenia sokola (do 20. júna), čo nám pomáha získať lepší prehľad. Hniezda priebežne dopĺňame do online mapy. Autorov údajov zaradíme do žrebovania o zaujímavé ceny,“ informuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Najmä od apríla do júna sa nám ozývajú ľudia, pretože počujú pískanie sovích mláďat, zahniezdil u nich sokol alebo sa k nim zatúlalo mláďa. Zakaždým prosíme o zhovievavosť a trpezlivosť, kým vtáctvo odchová svoje mláďatá a tieto už budú schopné samostatne lietať. Tiež upozorňujeme, aby ľudia hneď neodnášali nájdené operence z miesta nálezu, ale vždy kontaktovali odborníka,“ dopĺňa Deutschová.

Väčšinou potrebujú mladé vtáčence po opustení hniezda ešte niekoľko dní, kým získajú silu a dorastú im pierka na lietanie. Spravidla ich stráži a prikrmuje dospelý pár. Ak nie sú zranené, treba im dopriať pokoj, prípadne vyložiť na konár alebo múrik, mimo dosahu psov či mačiek a čo najbližšie k hniezdu, resp. miestu nálezu.

Okrem toho, že operence necháme bez vyrušovania hniezdiť na mieste, ktoré si sami vybrali, môžeme prispieť k zvýšeniu pestrosti druhov vo svojom okolí aj inak. Búdka s vhodnými parametrami pomôže dutinovým hniezdičom a v horúcich dňoch je vítanou pomocou čisté napájadlo.

„Ponuku potravy rozšírime i ponechaním časti záhrady bez kosenia, výsadbou a udržiavaním ovocných stromov či využívaním prírodných postupov na ochranu pred škodcami,“ uzatvára Slobodník.

 zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

37 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 18.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav