Literárny tip: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

  • Kultúra a spoločnosť
  • 5. mája 2018, 09:36
  • Autor:Ivana Papcunová

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

Chimamanda Ngozi Adichie je nielen autorkou brilantného románu Amerikánka, ale venuje sa aj otázkam rodovej rovnosti. Esej Všetci by sme mali byť feminist(k)ami oslovila nielen množstvo čitateľov, ale jej posolstvo cituje i popová diva Beyoncé. Úderný titul eseje v origináli We Should All Be Feminists sa ocitol na odevoch značky Dior a každý 16-ročný Švéd a Švédka dostane od vlády výtlačok tejto eseje.
V čom tkvie nevídaný úspech útlej knižky? Adichie ponúka svoj neobyčajný pohľad na problém, čo dnes znamená byť ženou. Je feminizmus výsada, problém, cieľ, snaha alebo hanlivé označenie? Aj my sme zviazaní zaužívanými stereotypmi správania mužov a žien? Kde je zakorenené takéto vnímanie problému rodovej rovnosti a dá sa to vôbec zmeniť? Kniha rozhodne patrí do ruky každého rozmýšľajúceho človeka.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes (30. marca 2023) krátko po 1. hodine rannej prišlo úmyselným zapálením neznámou osobou k požiaru zaparkovaného osobného motorového vozidla.…
  • 30.03.2023, 09:09
  • Krimi / Piešťany / Spravodajstvo
piatok, 31. marca 2023
Meniny má Benjamín, zajtra Hugo