Hudobný tip: CARDI B – INVASION OF PRIVACY

  • Kultúra a spoločnosť
  • 26. apríla 2018, 07:30
  • Autor:Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

„I don´t dance now, I make money move“ (Už netancujem, rozhýbavam peniaze) sú slová z virálneho hitu Cardi B, Bodak Yellow, ktorý na sieti Youtube presiahol pol miliardy videní. Vo verši sa stručne zrkadlí celý príbeh raperky, ktorá sa z tancovania v nočnom klube predrala k postu televíznej osobnosti a k sólovej dráhe v hudobnom priemysle, kde posledné týždne triumfuje albumom Invasion of Privacy.
Striktný trapový tón z Bodak Yellow strieda na albume skôr tvorivé presahovanie a svojvoľnejšie ohýbanie žánrových pravidiel a klišé. Súčasné žánrové superstars (Migos, 21 Savage) jej na featuringoch v hlbokých basových beatoch skôr sekundujú, než konkurujú. Zároveň sa nebojí vyjsť do pasáží vyčleňujúcich sa vplyvmi latinsko-americkej hudby a prikláňajúcich sa viac k spevu než rapu. Týmito (na súčasný trapový album) pomerne nečakanými zmenami nálad a výrazu Cardi B stále aktívne komunikuje so žánrom v jeho tradičnom jazyku, no zároveň doň vnáša nové, sebestačné, nezaťažené elementy.
Presahovaním jednotvárnosti aktuálnych diel svojich mužských kolegov (najmä v porovnaní s aktuálnym albumom Mighos – Culture II) doťahuje dráhu započatú raperkami z kolektívu Awful Records a trochu sparodizovanú postavou Nicki Minaj. Rapový svet s ňou znie podstatne emancipovanejšie a slobodnejšie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pieskoviská v Piešťanoch sa pomaly pripravujú na nájazdy malých návštevníkov. Zašpinenému a vyfúkanému piesku po zime odzvonilo a bol nahradený…
  • 01.03.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
sobota, 2. marca 2024
Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila