Podoby džezu perom Jana Babiča

  • Kultúra a spoločnosť
  • 22. apríla 2018, 08:29
  • Autor:jb

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, džez za železnou oponou sa stal témou viacerých štúdií a analýz. Na vedeckej úrovni sa touto témou zaoberá Yveta Kajanová, Gertrud Pickhan a Rüdiger Ritter v knihe Džez od socialistického realizmu po postmodernizmus.

Slovenskom beží projekt Jazz za železnou oponou v podaní popredných interpretov. Dušan Húščava, Lajko Horský, Jozef Brisuda, Peter Jankech, Janko Babič a Dáša Libiaková sa vlastne vrátili do časov svojich začiatkov, aby pripomenuli hlavne mladšej generácii, kto sme a odkiaľ prichádzame vo sfére džezovej hudby.
V tomto roku sú v kalendári dve významné výročia – 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy a sté výročie vzniku Československa. Aj cyklus koncertov je pri tejto príležitosti venovaný pamiatke Ladislava Martoníka, Evy Olmerovej, Ladislava Gerhardta a Karla Velebného. Do Piešťan príde Džez za železnou oponou v piatok 20. apríla o 20. hodine do klubu La Musica.
Podoby džezu na Rádiu Piešťany sú mediálnym partnerom projektu Jazz za železnou oponou, preto budeme informovať o jeho koncertoch a novinkách v dramaturgii. V nedeľu 22. apríla sa porozprávame z jeho protagonistami. V tento deň o 24. hodine sa končí aj hlasovanie verejnosti na portáli jazz.sk v ankete Esprit 2017 o najlepší džezový album.
Svetové vydavateľstvá vydali v minulom mesiaci viaceré albumy – Chris Gall Trio – Cosmic Playground (Edition Collage), GoGo Penguin na albume A Humdrum Star (Blue Note Records), Melody Gardot titul Live in Europe (Decca Records), Norma Winstone na albume Descansado (ECM) a Bob Holz s nahrávkou Visions: Coast to Coast Connection (MVD Audio). My vás s niektorými v nedeľu 22. apríla o 20:00 zoznámime.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 11. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom vysielania pre deti a Medzinárodným dňom hôr. Meniny má Hilda.
  • 10.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 11. decembra 2023
Meniny má Hilda, zajtra Otília