Tréner Martin Pospíšil: Sklamanie v nás je, získať bronzové medaily je však priorita!

 • Šport / Basketbal
 • 5. apríla 2018, 10:32
 • Autor:Tomáš Horký

Piešťanským Čajkám sa nepodarilo po štvrtý raz v rade postúpiť do finále ženskej basketbalovej extraligy žien. Hoci sklamanie z prehry 0:3 na zápasy s Ružomberkom v Čajkách stále je, prioritou do najbližších dní je zdolať ŠBK Šamorín a získať bronzové medaily.

O príčinách neúspešného semifinále nám porozprával tréner Martin Pospíšil.
Zlá forma Čajok i problémy v kádri
Semifinálová séria slovenskej extraligy basketbalistiek medzi Piešťanskými Čajkami a MBK Ružomberok mala nečakane hladký priebeh. Liptáčky si účasť vo finále vybojovali bez zaváhania už po troch dueloch. Úvodné dva zápasy série boli vyrovnané, v prvom v Piešťanoch uspel Ružomberok o osem bodov (70:62), v druhom doma iba o tri (64:61). Prekvapujúco jednoznačným výsledkom sa však skončil tretí duel, v ktorom triumfovala hosťujúca „ruža“ 73:48.
„Prvé dva zápasy ma veľmi mrzia, pretože sme v nich podali na momentálnu dispozíciu kvalitné výkony. V kľúčových momentoch sme však zlyhali a nedokázali urobiť správne rozhodnutia smerom k víťazstvám. A posledný zápas… tak to bol úplný výbuch. Ružomberok bol lepší v každom smere. Neboli sme dostatočne agresívni, bojovní a chýbalo srdiečko. Boli sme totálne mimo taktického konceptu. Viem, že to pre hráčky nebolo jednoduché, keďže sme mali nôž na krku, ale toto sa nemalo stať. V určitých momentoch sme pôsobili odovzdane, to si naši skvelí fanúšikovia nezaslúžili,“ zhodnotil semifinálovú sériu kouč Piešťan.
S Čajkami sa zlá forma ťahala prakticky od Slovenského pohára, kde prišli o triumf v posledných sekundách. Odvtedy nepodávali dobré výkony, nedarilo sa im v nadstavbovej časti ani vo štvrťfinále play-off Východoeurópskej ligy a všetko vyvrcholilo neúspešným semifinále extraligy.
O príčinách hladkého vypadnutia hovoril M. Pospíšil nasledovne: „Chceli sme postúpiť do finále štvrtýkrát za sebou, takže pocity, samozrejme, nie sú pozitívne. Príčin je viac a všetky mali vplyv na neúspech v semifinálovej sérii. V prvom rade to bola kvalita súpera, ktorý v druhej časti sezóny urobil správne kroky, aby sa dobre pripravil na vrchol súťaže. Získali dve výborné individuality Ellenberg a Walker, ktoré dostali tento tím na podstatne vyššiu úroveň, ako to bolo v prvej časti sezóny.
Treba dať klobúk dolu pred Ružomberkom, pretože tieto rozhodnutia boli kľúčové pre ich úspech. Ďalšou príčinou boli zdravotné výpadky našich kľúčových pivotiek Rebeky Mikulášikovej a Emilije Podrug. Chýbali nám v celej nadstavbe extraligy a do semifinálovej série išli bez tréningu, čo bolo na ich výkonoch cítiť.
Na rovinu treba povedať, že nám chýbala stabilita v podkošovom priestore. V posledných sezónach sme sa vždy opierali o výkony hráčok na podkošových pozíciách (Oliver, Krč-Turbová, Oroszová, Parker), čo nám v rozhodujúcich momentoch pomohlo k úspechu. Takisto strelecká efektivita hráčok z perimetra nebola optimálna. Netreba však týmito slovami znevážiť výkony Ružomberka. Oni si postup vybojovali a zaslúžili výkonmi na palubovke.“

Neúspech v semifinále narobil M. Pospíšilovi vrásky na čele.

Ružomberok odhalil slabé miesta v tíme
Čajky dokázali počas tejto sezóny Ružomberok poraziť dvakrát v základnej časti extraligy aj v semifinále Slovenského pohára. Odvtedy však MBK prevzal taktovku a dokázal vyhrať obe stretnutia v nadstavbovej časti i všetky tri v semifinálovej sérii. Ako tréner Piešťan spomenul, rozdielovými hráčkami boli práve americké posily Walker a Ellenberg, ktoré však v semifinále doplnili výborné výkony Kováčikovej či Mištinovej i ďalších.
„Odhalili správne slabé miesta v tíme a urobili dôležité zmeny. Z môjho pohľadu sú takéto rozhodnutia v športe kľúčové. Často je náročné ihneď v úvode sezóny ‚trafiť’ cudzinku, ktorá vám zapadne charakterovo aj výkonnostne. O hráčkach sa zisťujú informácie rôznymi spôsobmi, ale aj tak vám to nemusí nič zaručiť. Niektoré zakrývajú zdravotné problémy a podobne, čo je náročné počas prvých 48 hodín odhaliť. Ak sa stane, že sa klub netrafí do hráčky, má obmedzené možnosti vzhľadom na podpísaný kontrakt. Ružomberské rozhodnutia ale aj tak potvrdili, že zareagovanie počas sezóny môže byť významné,“ pokračoval M. Pospíšil.
A ako sa môže skončiť finálová séria, v ktorej sa po štyroch rokoch stretnú Košice s Ružomberkom? „Ružomberok môže Good Angels potrápiť. Košice majú výnimočnú kvalitu, ale v športe je možné všetko. Obidva tímy majú dobrých trénerov, lídrov na správnom mieste a dobrú formu sekundárnych hráčok. Bude to zaujímavé finále.“
Bronz je prioritou
Napriek nepostúpeniu do finále Čajky ešte nemajú koniec sezóny. Čaká ich séria o tretie miesto so Šamorínom, ktorá sa bude hrať na dve víťazstvá. Tréner Piešťan prízvukuje, že tieto zápasy majú absolútnu prioritu a cieľom je získať bronzové medaily: „Sezóna ešte nie je na konci, to chcem zdôrazniť. Máme pred sebou veľmi nepríjemného súpera, na ktorého sa treba zodpovedne pripraviť. Šamorín má veľmi zaujímavú základnú os – Vyňuchalová, Sujová, Beronja sú hráčky, ktoré majú skúsenosti aj vysokú kvalitu. Doplnené o Slezárikovú, Haškovú, Marcovú, ale aj ďalšie sú tímom s veľkým potenciálom a podcenenie by bolo veľkou chybou a naivitou. Netreba si klamať, sklamanie z nepostupu do finále v nás je, ale teraz je prioritou získať bronzové medaily. Všetci v klube urobíme všetko, aby sme sa na súboje o bronz správne nabudili.“

Najnovšie správy

Dnes je streda 15. augusta. Meniny má Marcela.
 • 15.08.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
V čase, kedy väčšina štátov Európy zavádza tvrdé pravidlá v boji proti cigaretám, v Piešťanoch im robia reklamu. A to…
 • 15.08.2018, 15:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Nielen materiálna, finančná pomoc, alebo venčenie pomôže psíkom v piešťanskom útulku. Často je nenahraditeľný pár šikovných ľudských rúk.
 • 15.08.2018, 20:00
 • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo
V stredu 8. augusta na hematologicko-tranfúziologickom oddelení Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch darovalo krv 24 darcov.
 • 14.08.2018, 21:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava