Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 22. februára 2018, 07:19
  • Autor:red

Dnes je sobota 24. februára. Meniny má Matej.

Mužské meno Matej je novozákonné, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „dar boha“. Nositeľov tohto obľúbeného mena oslovujeme Maťo, Maťko, Matys. Meno Matej predstavuje symbolicky znalosť tajov sveta. Ich rastlinný totem je figovník, strom, ktorý bol podľa Písma od vekov symbolom múdrosti a objavov.

Matejovia sa vedia prejaviť, zveriť a sú komunikatívni. Títo muži majú široký rozhľad a sklon miešať sa iným do remesla z úprimnej túžby pomôcť, čo nemusí byť vždy vítané. Chcú stoj čo stoj vedieť o všetkom. Ich šťastné farby sú svetlozelená, krémová, strieborná. Ochranné rastliny konvalinka, rumanček, zvonček, biela ľalia, ochranné kamene achát, perla. Mali by menej hovoriť a viac konať, vystríhať sa tvrdohlavosti, stravovať sa pravidelne a nejesť naraz veľa.

Známe osobnosti s menom Matej: Matej Korvín (1440 – 1490) – uhorský kráľ. Založil prvú vysokú školu na území Uhorska – Universitas Istropolitana, naskôr známa ako Academia Istropolitana, Matej Bel z Očovej (1684 – 1749) – polyhistor, jazykovedec, historik a evanjelický farár, Matej Landl – slovenský herec, Matej Sajfa Cifra – moderátor, Matej Tóth – atlét, olympijský víťaz v chôdzi.

V psom kalendári oslavuje meniny Beny a Pajda.

Hudobný kalendár

1942 – narodil sa Paul Jones (rodený Paul Pond, Portsmouth, UK), spevák, hráč na ústnu harmoniku, herec, člen skupiny Manfred Mann. Túto formáciu založil v Londýne v decembri 1962 Michael Lubowitz. Prvým spevákom skupiny Manfred Mann bol práve Paul Jones, prvým hitom bola skladba 5-4-3-2-1, ktorá sa vo februári 1964 dostala na piate miesto rebríčka. V auguste 1964 viedli prvýkrát rebríček s piesňou Do Wah Diddy Diddy. V hitparáde mali celkom 16 skladieb. V máji 1966 bola hitom skladba Pretty Flamingo. Bol to posledný hit tejto skupiny, ktorý naspieval ešte Paul Jones. V júli 1966 zo skupiny odišiel na sólovú dráhu, jeho miesto za mikrofónom zaujal nový spevák Michael D’Abo. Na sólovej dráhe nebol už Paul Jones tak úspešný, vydal sedem albumov, ani jeden však nebodoval na predných miestach v rebríčku. Do singlovej TOP 10 sa dostali dve jeho piesne, High Time (1966) na štvrtom, I’ve Been a Bad, Bad Boy (1967) na piatom mieste.

1954 – narodil sa Plastic Bertrand (rodený Roger Allen Francois Jouret, Brusel), belgický spevák, skladateľ a producent. Mal deväť, keď nastúpil ako spevák a bubeník v detskej formácii Buffalo Scouts Band, ktorá hrala cover verzie piesní Rolling Stones. Potom spieval so skupinou The Pelicans, pracoval v pirátskej rozhlasovej stanici Rádio Veronica. V roku 1973 založil skupinu Hubble Bubble. Od roku 1977 je na sólovej dráhe. Preslávil sa hneď v roku 1977 hitom Ca plane pour moi. Jeho ďalšími hitmi boli Hula Hoop v roku 1980 a Astérix v roku 1985. V roku 1978 vydal debutový album AN1. Na svojom konte má desať vydaných albumov, ten najnovší s názvom Dandy Bandit vydal v roku 2009.

1958 – narodil sa Sammy Kershaw (Kaplan, Louisiana, USA), americký country spevák a skladateľ. Prvú gitaru dostal keď mal jedenásť. Svoju muzikantskú dráhu začínal účinkovaním vo varieté. V októbri 1991 vydal debutový album Don’t Go Near The Water. Na svojom konte má pätnásť štúdiových albumov, najnovší The Blues Got to Me je z mája 2016. Najúspešnejším z nich bol Labor Of Love z novembra 1997. V americkom Billboard Hot Country Songs rebríčku mal 25 piesní, najúspešnejšou z nich bola She Don’t Know She’s Beautiful v roku 1993, ktorá sa dostala na prvé miesto.

1959 – narodil sa Colin Farley, exbasový gitarista skupiny Cutting Crew, hral v nej do roku 1993. Táto pop-rocková skupina vznikla v Anglicku v roku 1985. V júli 1986 vydali debutový a úspešný album Broadcast. Na ňom bola aj skladba (I Just) Died In Your Arms. Tá sa stala prvým hitom skupiny a v máji 1987 viedla americkú hitparádu. V závere 80. rokov záujem o skupinu upadol. V roku 1992 vydali tretí štúdiový album Compus Mentus, rok nato sa rozišli. V roku 2005 obnovili činnosť, vo februári 2005 vydali štvrtý album Grinning Souls a po desiatich rokoch v októbri 2015 piaty album Add To Favourites.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň Tesco Piešťany, k.s., N. Teslu 6711/25, Piešťany, 12:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých

Služba 7.30 – 19.30 h: MUDr. Mária Augustínová

Náhradný: MUDr. Stanislav Štetina

Služba 19.30 – 7.30 h: MUDr. Anna Mikulová

Náhradný: MUDr. Boris Pontes

Dostupné v čase od 7:30-19:30  ||  19:30-7:30 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast

Služba: MUDr. Mária Žitňanská

Dostupné v čase od 8.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:

KINO FONTÁNA

o 15.30 h

Detské predstavenie

Pračlovek

Britské štúdio Aardman Animation a režisér Nick Park nám po svojich úspešných filmoch, akými boli Slepačí úlet, Wallace a Gromit alebo Ovečka Shaun, prináša ďalšiu komédiu, tentoraz z obdobia, keď sa po zemi prechádzali prehistorické zvieratá. Príbeh jaskynného muža Duga a jeho štvornohého priateľa Čuňáka, ktorí sa snažia ochrániť svoj domov a kmeň pred hrozbou. Slovenská premiéra.

V. Británia-2018, MP, slovenský dabing, 89 min.

Vstupné: 5

o 17.30 a 20.00 h

Obyčajná tvár

Dojímavý a dramatický príbeh podľa rovnomennej knihy v hlavných úlohách s Juliou Roberts a Owenom Wilsonom, ale najmä s malým Jacobom Tremblayom v úlohe Auggieho. Má desať rokov, miluje Hviezdne vojny a práve nastúpil do školy. Má ale vrodenú poruchu, v dôsledku čoho má silne zdeformovanú tvár, a predsa chce žiť normálny život. Teraz ho čaká najťažšia skúška – ide do „normálnej“ školy.

USA-2017, MP 7, slovenské titulky, 113 min. Vstupné: 5

MSKS

Galéria KSC Fontána

20. 2. – 11. 3.

JAROSLAV ÁČ – VÝBER Z TVORBY

Obrazy

Foyer MsKS

22. 1. – 25. 2.

DANIEL JÁNOŠÍK – POETICKÉ PIEŠŤANY

Výstava fotografií

Foyer KSC Fontána

5.- 25. 2.

IVAN MEDVEDÍK VOLON – ZAMYSLENIE

Obrazy

DOM UMENIA

Výstavy:

Základná umelecká škola Piešťany

ZIMNÝ SEMESTER 3

Výstava prác žiakov výtvarného odboru

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák – SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

Stála expozícia

prízemie

GALÉRIA Alojz Majerník

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

DOM UMENIA

o 18.30 h

OPERA

Priamy prenos z Metropolitnej opery New York

Giacomo Puccini BOHÉMA

Dirigent: Marco Armiliato

Réžia: Franco Zeffirelli

Sonya Yoncheva (Mimi), Susanna Phillips (Musetta), Michael Fabiano (Rodolfo), Lucas Meachem (Marcello), Alexey Lavrov (Schaunard), Matthew Rose (Colline), Paul Plishka (Benoit/Alcindor)

V klasickej inscenácii Bohémy v réžii Franca Zeffirelliho, najviac uvádzaného diela v Metropolitnej opere, sa predstavia vynikajúci mladí speváci. Svetoznáma opera majstra hudobnodramatického účinku a najvýznamnejšieho predstaviteľa talianskej opery o živote chudobných parížskych umelcov.

Vstupné: 12 – 6 €

ELEKTRÁRŇA

o 10.00 h

VEDECKÝ BRLOH – KÚZELNÁ FYZIKA 2

Prednáška a workshop

Fyzikálne kúzla, ktoré potešia všetkých nadšencov vedy a obzvlášť fyziky, ale aj tých, ktorí fyziku až tak veľmi nemusia či dokonca neznášajú. Rodičia aj deti sa môžu tešiť. Uvidia neviditeľné, zmerajú si silu s "ničím" a zistia, že Archimedov zákon nemusí platiť len vo vode. Návštevníci pochopia, že fyzika je skutočne na každom kroku a okrem toho, že nás prekvapuje, je zábavná. Prednášajúci: Michal Figura.

Vstupné: 1

La Musica

o 20.00 h

Edibles

live pop-rock & folk songs

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich