Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 13. februára 2018, 08:15
  • Autor:red

Dnes je štvrtok 15. februára. Tento deň je európskym dňom perioperačnej ošetrovateľskej starostlivosti sestier a Dňom osamelých. Meniny má Pravoslav.

Pravoslav je novšie slovanské mužské meno a jeho význam je „právo sláv“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame iba ojedinele. Od detstva treba s Pravoslavmi zaobchádzať podľa ich skutočnej úrovne, a to ako s dospelými a správať sa k nim ako k zodpovedným ľuďom.

Pravoslavovia sú introvertní aj extrovertní zároveň, vedia žiť rovnako dobre v spoločnosti ako osamote, uzavrieť sa do seba, alebo sa naplno zapojiť do spoločenského života. Ak nájdu Pravoslavovia ženu svojho srdca, budú ukážkovými oddanými partnermi a otcami. Bytostne nemajú radi intrigy a podrazy.

Nemali by sa dať zneužívať, mali by si dožičiť dostatok spánku, jesť veľa zeleniny, sóju a morské ryby. Neprospieva im priveľká namáha očí pri práci. Ich obľúbené farby sú červená a ružová, ochranné rastliny červená chryzantéma, púpava a fialka, ochranné kamene karneol, jaspis a diamant.

Známe osobnosti s menom Pravoslav: Ján Pravoslav Leška (1831 – 1909) – slovenský spisovateľ, novinár, prekladateľ, Pravoslav Kotík (1889 – 1970) – český maliar, ilustrátor a grafik.

V psom kalendári oslavuje meniny Nega a Rasty.

Hudobný kalendár

1924 – narodil sa Jiří Šlitr (Zálesní Lhota), okres Semily, skladateľ, textár, herec a spevák. V 50. rokoch, už v Prahe, chodil ako klavirista s estrádnou skupinou Miroslava Horníčka. Zároveň začal komponovať prvé skladby práve na Horníčkove texty. S Jiřím Suchým sa zoznámil v roku 1957. S ním začal vystupovať v pražskej Redute, a potom aj v kaviarni Vltava. Spolu založili divadlo Semafor, prvou premiérou bola hra so spevmi s názvom Člověk z půdy, 30. októbra 1959 ju ponúkli divákom a od tej doby sa písala úspešná história divadla Semafor. Hitom z neho sa stali pesničky Dítě školou povinné a Včera neděle byla. O rok neskôr malo premiéru predstavenie Zuzana je sama doma. Treťou premiérou bola detektívka s hudbou  Taková stráta krve. Z nej zľudoveli pesničky Klokočí a Sup a žlůva. Vo všetkých hitoch Semaforu z tej doby bol autorom hudby Jiří Šlitr, texty písal Jirí Suchý. Autorsky aj herecky sa Jiří Šlitr podieľal na viacerých filmoch, tým prvým bol Bylo nás deset v roku 1963 a hlavne Kdyby tisíc klarinetů v januári 1965. Zomrel tragicky 26. decembra 1969.

1941– narodil sa Brian Holland (Detroit, Michigan, USA), skladateľ a producent. Keď vznikla v Detroite nahrávacia spoločnosť Motown Records, ktorá združovala iba umelcov tmavej pleti, stal sa jej producentom. Zároveň spolu so starším bratom Eddiem a Lamontom Dozierom vytvorili na začiatku 60. rokov známu autorskú trojicu Brian Holland-Lamont Dozier-Edward Holland. Zložili prakticky všetky hity dámskej skupiny Supremes, mužskej vokálnej skupiny Four Tops ako aj pre ďalších interpretov, medzi nimi Marvina Gaya či skupinu Martha & Vandellas. Celkom 25 piesní tejto autorskej trojice sa v 60. rokoch dostalo na prvé miesto singlovej hitparády.

1944 – narodil sa Mick Avory (East Molesey, Surrey, Anglicko), hráč na bicích nástrojoch skupiny Kinks. Na bicích hral od strednej školy, v roku 1962 bol v partii muzikantov okolo Micka Jaggera, ktorý založil skupinu Rolling Stones. S ňou absolvoval dokonca premiéru a hral do januára 1963, potom ho za bicími vystriedal Charlie Watts. V novembri 1963 nastúpil do londýnskej skupiny Kinks bratov Daviesovcov. V zostave Kinks odohral  celú úspešnú éru 60. rokov, keď patrili medzi popredné anglické skupiny. Počas svojej úspešnej éry mali v hitparáde celkom 22 skladieb. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku vydaných albumov a minimálne rovnaký počet rôznych kompilácií.

1945 – narodil sa John Helliwell (Todmorden, Yorkshire, Anglicko), hráč na saxofóne a klávesových nástrojoch skupiny Supertramp. Táto rocková formácia vznikla v roku 1969, v júli 1970 vydali prvý album s názvom Supertramp. Prvý hit Dreamer mali v anglickom rebríčku vo februári 1975. V apríli 1979 vydali svoj najúspešnejší album Breakfast In America, v Anglicku sa dostal na tretie miesto rebríčka, v Spojených štátoch a Kanade na prvú pozíciu. Rozišli sa v roku 1986, pokračovali v rokoch 1996 až 2002, po ďalšej prestávke sa v rokoch 2010 a 2011 vrátili na koncertné pódiá a po ďalšej prestávke sa v roku 2015 vrátili na scénu.

1952 – narodil sa Milan Straka (Moravská Třebová), hráč na dychových nástrojoch skupiny Buty. Táto ostravská skupina vznikla v roku 1986. Založili ju Radek Pastrňák a Richard Kroczek. Ich tvorba je zmesou viacerých štýlov (rock, folk, country, jazz, reggae aj folklórne motívy), k tomu nápadité texty. Vydávané albumy sa vždy oproti tomu predchádzajúcemu autorsky odlišovali. Názov skupiny Buty znamená v lašskom nárečí boty, teda topánky. V roku 1992 vydali prvý album s názvom Pískej si pískej. V roku 1994 vychádza album Ppoommaalluu s hitom Mám jednu ruku dlouhou. 13.októbra 1994 mal premiéru film Jízda, réžia Jan Svěrák. V hlavných úlohách sa predstavili Anna Geislerová a Radek Pastrnák. Pesničky do tohto filmu sú dielom Radka Pastrnáka a skupiny Buty. V roku 1995 vychádza ich tretí štúdiový album Dřevo s hitmi Až ten vláček zapíská, Demáček, Malinkého ptáčka a František. Úspešné boli aj ďalšie albumy Rastakayakwanna z roku 1997 s hitmi Krtek a Trumpeta, Kapradí z roku 1999, na ktorom boli hity Tata a Nad stádem koní. V roku 2001 vydali album Normale s piesňami Duj duj duj a Totále, v júni 2006 album Votom so skladbami Kočka a Tisíc korun. Po šiestich rokoch vydali v júni 2012 nový album Duperele.

1959 – narodil sa Ali Campbell (Birmingham, Anglicko), mladší z dvojice bratov, do roku 2008 spevák a gitarista skupiny UB40. Od roku 2017 je znova členom kapely. Táto formácia pochádza z anglického Birminghamu, prvýkrát koncertovala v miestnom hudobnom klube na konci februára 1979. Ich hudobný štýl bol kombináciou reggae, rocku, ska a new wave. Na svojom konte majú viac ako 70 miliónov predaných albumov.

1960 – narodil sa Mikey Craig (Londýn), basový gitarista skupiny Culture Club. Túto formáciu založil v Londýne kontroverzný spevák Boy George v roku 1981. Prvý úspech si pripísali na svoje konto už v októbri 1982, anglický rebríček viedli so skladbou Do You Really Want To Hurt Me. Ešte v októbri 1982 vydali aj prvý album s názvom Kissing To Be Clever. V septembri 1983 viedli opäť anglický rebríček so skladbou Karma Chameleon, ktorá sa dostala na prvé miesto aj v Spojených štátoch. V októbri 1983 vydali druhý album s názvom Colour by Numbers, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Rozišli sa v roku 1986, na svojom konte mali päť štúdiových albumov, v singlovej TOP 40 mali dvanásť piesní. Na scénu sa vrátili v rokoch 1998 až 2002, druhýkrát potom v roku 2011.

1974 – narodil sa Tomi Putaansuu (známy aj ako Mr. Lordi, Rovaniemi, Fínsko), sólový spevák fínskej metalovej skupiny Lordi. Túto formáciu založil v roku 1996 práve spevák Tomi Putaansuu. V januári 2002 vydali debutový album Get Heavy. Z neho je aj prvý singel Would You Love A Monsterman?, ktorý viedol fínsku hitparádu. Vydali osem štúdiových albumov, ôsmy Monstereophonic (Theaterror vs. Demonarchy) vyšiel v septembri 2016. Na 51. ročníku pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie v roku 2006 reprezentovali Fínsko, 20. mája vyhrali finálový večer v Aténach so skladbou Hard Rock Hallelujah. Tá sa dostala aj do anglickej hitparády.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň Dr. MAX, Winterova 1745/41, Piešťany, 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých

Služba: MUDr. Marta Chudá

Náhradný: MUDr. Eva Jurgová, CSc

Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast

Služba: MUDr. Jana Ondrusová

Náhradný: MUDr. Katarína Rohoňová

Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie

KINO FONTÁNA

o 17.30 a 20.00 h

Podoba vody

Dobrodružná fantasy dráma majstra rozprávania a režiséra Guillerma del Tora. Trochu iný príbeh o láske sa odohráva za studenej vojny v prísne utajovanom americkom vládnom laboratóriu, kde pracuje nemá Elisa. Pre ňu to znamená vo veľkej miere izoláciu od okolitého sveta, jej život sa ale zmení, keď spoločne s kolegyňou Zeldou objaví prísne tajný experiment. Slovenská premiéra.

USA-2017, MP 12, slovenské titulky, 119 min.

Vstupné: 5

MSKS

Foyer MsKS

22. 1. – 25. 2.

DANIEL JÁNOŠÍK – POETICKÉ PIEŠŤANY

Výstava fotografií

Galéria KSC Fontána

30. 1. – 18. 2.

ERNEST KOPPON – KRAJINA MÔJ SVET 

Výstava fotografií

Foyer KSC Fontána:

5.- 25. 2.

IVAN MEDVEDÍK VOLON – ZAMYSLENIE

Obrazy

DOM UMENIA

Výstavy:

Základná umelecká škola Piešťany

ZIMNÝ SEMESTER 3

Výstava prác žiakov výtvarného odboru

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

Stála expozícia

prízemie

GALÉRIA Alojz Majerník

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

ELEKTRÁRŇA

o 18.00 h

VEDECKÁ KAVIAREŇ, TERMOGRAFIA – POHĽAD POD SUKŇU

Prednáška s diskusiou

Jedna z najprogresívnejších technológií na diagnostiku v priemysle, stavebníctve a medicíne priniesla okrem výhod aj množstvo otázok a fám. V prednáške si povieme viac o princípe fungovania, možnostiach a obmedzeniach termografie a termokamier. Dozviete sa, či sa naozaj dá vidieť cez šaty a omnoho viac. Prednáša: Marián Hubinský, Elso Philips Service, s.r.o.

Vstup voľný

8.00 – 12.00, 14.00 – 17.00 h

OD HRY K UMENIU

Výstava výtvarných prác žiakov SZUŠ

Výstava prác zimného semestra žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch prináša pohľad na rozmanitosť a osobitosť výtvarného prejavu žiakov od raného detstva (predškolského veku) až po obdobie dospievania.

Pre školské skupiny je potrebná rezervácia termínu na: lenka.menyhartova@elektrarnapiestany.sk, 0949/657 193.

Vstup voľný

8.00 – 12.00, 14.00 – 17.00 h

DOTKNUTÉ  SVETLOM

Výstava fotografií

Kryštáliky vložené do polarizovaného svetla vytvárajú abstraktné, rozprávkové, fantazijné obrázky, ktoré sú zachytené na fotografiách. Neváhajte a ponorte sa s nami do tajomného sveta kryštálov. Autor fotografií: Ing. Lucia Dovalová a žiaci z chemického krúžku Kremík, ZŠ a MŠ Tajovského 2, Badín.

Vstup voľný

La Musica

o 20.00 h

IX Oldies

live oldies rock songs

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián