Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 8. februára 2018, 10:17
  • Autor:red

Dnes je sobota 10. februára. Meniny má Gabriela.

Ženské meno Gabriela je starozákonné, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „boh je silný“. S nositeľkami tohto mena sa na Slovensku stretávame menej často a oslovujeme ich Gabina, Gaba. Od najútlejšieho detstva treba učiť Gabiky ovládať sa. Gabriely sú prevažne subjektívne. Nevedia obsedieť, ich snom je stavať nehnuteľnosti alebo zbierať starožitnosti. Študijné výsledky týchto dievčat sú priemerné, ale napriek tomu dosahujú úspechy, lebo sa vedia vynájsť.

Plodná obrazotvornosť im ponúka tisíc riešení a ak pridáme k tomu ich vrodený šarm a výnimočnú pamäť, je jasné, že si v živote vedia vždy poradiť. Sú pôvabné, odvážne a zachovajú si rovnováhu bez ohľadu na okolnosti. Ich životaschopnosť je veľmi dobrá a umožní im čeliť zdravotným problémom, ktoré by sa nemuseli dostaviť, keby nehrešili akousi bezstarostnosťou v tomto ohľade.

Ich slabinou sú obličky. Obľúbené farby týchto žien sú biela a ružová, ochranné rastliny myší chvost a kosatec a ochranné kamene achát, opál a koral.

Známe osobnosti s menom Gabriela: Gabika Škrabáková – herečka, Gabriela Csinová – herečka, Gabriela Dzuríková – herečka.

V psom kalendári oslavuje meniny Goro, Marley a Sano.

Hudobný kalendár

1933 – narodil sa Don Wilson (Tacoma, Washington, USA), gitarista skupiny Ventures. Táto  inštrumentálna formácia vznikla v roku 1958 v americkom meste Tacoma, najprv používali názov Versatores, od apríla 1960 vystupovali už ako Ventures. Skupinu založili dvaja stavební robotníci Bob Bogle a jeho priateľ Don Wilson. V apríli 1960 nahrali skladbu Walk Don’t Run, ktorá im priniesla úspech v Spojených štátoch aj v Anglicku. Pod týmto názvom vydali na jeseň roku 1960 aj prvú LP platňu. Úspech im v roku 1963 priniesla aj LP platňa Ventures Play Telstar & The Lonely Bull. V polovici 60. rokov boli veľmi populárni aj v Japonsku. Ventures boli akýmsi americkým protipólom anglických Shadows. V hitparáde mali šesť skladieb, okrem Walk Don’t Run boli úspešné aj piesne Perfidia v decembri 1960 a Hawai Five-0 v máji 1969. Vydali viac ako šesť desiatok albumov a kompilácií, v roku 2008 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

1939 – narodila sa Roberta Flack (Black Mountain, North Carolina, USA), soulová speváčka a klaviristka. Presadila sa na začiatku 70. rokov. Hneď prvá LP First Take, vydaná v januári 1970 sa dostala až na prvé miesto v rebríčku albumov. V apríli  1972 so skladbou The First Time Ever I Saw Your Face prvýkrát viedla americký singlový rebríček, získala za ňu dve ceny Grammy za pieseň roka aj nahrávku roka. Ďalší úspech si pripísala vo februári 1973, pieseň Killing Me Softly With His Song viedla americký rebríček, aj za túto pieseň získala Cenu Grammy. V českej verzii pod názvom Dvě malá křídla tu nejsou ju nahrala Helena Vondráčková. V singlovej TOP 40 hitparáde mala 11 skladieb, tri z nich sa dostali na prvé miesto. Tou treťou platňou bola v auguste 1974 Feel Like Makin‘ Love. Vydala devätnásť albumov, ten najnovší Let It Be Roberta: Roberta Flack Sings The Beatles je z roku 2012. K diskografii patrí aj osem live a kompilačných albumov. V závere 70. rokov čiastočne obmedzila svoju spevácku činnosť, venovala sa benefičným akciám a sociálnej činnosti pre mládež.

1949 – narodil sa Nigel Olsson (Wallasey, Merseyside, UK), hráč na bicích nástrojoch. Vyrástol v Sunderlande, jeho prvou skupinou bola od novembra 1967 skupina Plastic Penny. Nahrali LP platňu Two Sides of a Penny a v auguste 1968 sa rozišli. V roku 1970 sa posadil za bicie nástroje v skupine Uriah Heep. Hral na ich prvom albume Very ‚Eavy….Very ‚Umble.  Na začiatku roka 1971 prešiel do sprievodnej skupiny Eltona Johna. Ako bubeník a sprievodný vokalista Elton John Bandu sa podieľal na viacerých úspešných hitoch. V roku 1971 nahral Olsson svoj prvý sólový album Nigel Olsson’s Drum Orchestra and Chorus. Dnes má na svojom konte  šesť vydaných albumov.

1962 – narodil sa Cliff Burton (Castro Valley, California, USA), basový gitarista skupiny Metallica. Na gitaru hral od trinástich rokov, na strednej škole založil svoju prvú skupinu, ktorá dostala názov EZ-Street. Druhou skupinou, v ktorej hral, bola Agents Of Misfortune, treťou bola od roku 1982 Metallica. Táto známa metalová formácia  vznikla počas roku 1981 v Los Angeles. V roku 1988 dostali cenu Grammy za skladbu One. Za album Metallica, známy aj pod názvom Black album, ktorý vydali v auguste 1991 dostali rovnako cenu Grammy. Viedol rebríčky v Spojených štátoch aj v Británii a jeho predaj prekročil hranicu 22 miliónov výliskov. Cliff Burton zomrel tragicky 27. septembra 1986 v Štokholme pri dopravnej nehode autobusu, ktorým sa kapela presúvala na ďalší koncert do Kodane, keď deň predtým odohral koncert so skupinou.

Lekárenská pohotovosť

Nemocničná lekáreň – lekárenské oddelenie, Rekreačná 2, Piešťany, 12:00 – 22:00      

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých

Služba 7.30 – 19.30 h: MUDr. Stanislav Štetina

Náhradný: MUDr. Mária Augustínová

Služba 19.30 – 7.30 h: MUDr. Anna Mikulová

Náhradný: MUDr. Ľudmila Varcholová

Dostupné v čase od 7:30-19:30  ||  19:30-7:30 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast

Služba: MUDr. Magdaléna Gabrielová

Náhradný: MUDr. Terézia Talpašová

Dostupné v čase od 8.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:

KINO FONTÁNA

o 15.30 h v 3D verzii

Detské predstavenie

Snehová kráľovná: Tajomstvo ohňa a vody

Pokračovanie prvého príbehu o Gerde a Kayovi je opäť plné dobrodružstva a kúziel. Potom, čo porazila Snehovú kráľovnú a oslobodila svojho brata, má pred sebou ďalšiu úlohu – nájsť rodičov unesených Severným vetrom a dať rodinu opäť dohromady. Keď pri tejto výprave narazia na čarovný trolský Kameň ohňa a ľadu, udalosti sa prestanú vyvíjať podľa ich plánov… Slovenská premiéra.

Rusko-2018, MP, slovenský dabing, 89 min.

Vstupné: 3D 6 eur

o 17.30 a 20.00 h

Päťdesiat odtieňov slobody

Erotický thriller vstupuje do tretej a záverečnej fázy. Anastasia a Christian sa dobrovoľne zriekli svojej slobody a pred svadobnými svedkami si povedali rozhodné "áno". Žiť šťastne až do smrti im ale dopriate nebude. Scenár okorenil ich romancu poriadnou dávkou napätia a pripravil niekoľko nečakaných a nepríjemných prekvapení. Slovenská premiéra.

USA-2018, MP 18, slovenské titulky, 105 min.

Vstupné: 5 eur

MSKS

Foyer MsKS

22. 1. – 25. 2.

DANIEL JÁNOŠÍK – POETICKÉ PIEŠŤANY

Výstava fotografií

Galéria KSC Fontána

30. 1. – 18. 2.

ERNEST KOPPON – KRAJINA MÔJ SVET 

Výstava fotografií

Foyer KSC Fontána:

5.- 25. 2.

IVAN MEDVEDÍK VOLON – ZAMYSLENIE

Obrazy

DOM UMENIA

o 18.00 h

Priamy prenos z Metropolitnej opery New York

Gaetano Donizetti: NÁPOJ LÁSKY

Dirigent: Domingo Hindoyan

Réžia: Bartlett Sher

Pretty Yende (Adina), Matthew Polenzani (Nemorino), Davide Luciano (Belcore), Ildebrando D’Arcangelo (Dulcamara)

Rozmarná hudobná komédia Nápoj lásky patrí k obľúbeným dielam talianskej komickej opery. Dej je prostý: Nemorino túži po nápoji lásky, ktorý by mu získal Adininu priazeň. Podnikavý Dulcamara mu pohotovo predá akúsi fľašku – a čo je vlastne v nej? Nech je to čokoľvek, trebárs aj obyčajné víno, zaberie to výborne a Nemorinova láska predsa len neostane neopätovaná.

Vstupné: 12 – 6 €

Výstavy:

Základná umelecká škola Piešťany

ZIMNÝ SEMESTER 3

Výstava prác žiakov výtvarného odboru

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

Stála expozícia

prízemie

GALÉRIA Alojz Majerník

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

ELEKTRÁRŇA

o 19.30 h

MATEUSZ GAWEDA TRIO

Džezový koncert

Mateusz Gaweda – absolvent hudobnej akadémie v Krakove, výnimočný skladateľ, klavirista a aranžér – prináša na Slovensko svoj nový hudobný projekt Falstart. Kompozície môžeme charakterizovať ako svieže, vyspelé, emotívne, radostné aj temné.

Obsadenie: Mateusz Gaweda – klavír, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Palka – bicie


Vstupné: predpredaj 8 eur, predaj na mieste 10, 5 eur (študenti, seniori, ZŤP)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián