Hudobný tip – DEVO

  • Kultúra a spoločnosť
  • 11. januára 2018, 08:41
  • Autor:Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

V roku 1978 bolo zdokumentovaných vyše sto pozorovaní UFO. A iba jedno uveriteľné pristátie mimozemského telesa na našej planéte. Respektíve na hudobnej scéne našej planéty. V auguste roku 1978 sa objavil debut Are We Not Men? We Are Devo! post-punkovej skupiny DEVO.
Kvintet študentov umenia z Kent University už nebol zoskupením v roztrhaných rifliach s výtržníckym imidžom v štýle Sex Pistols. A neboli ani melancholickými romantikmi ako Joy Division. DEVO sa zjavili v žltých pracovných odevoch s premyslenou robotickou šou výborne korešpondujúcou s ich interpretáciou punkovej hudby ako odosobnenej, antiutopickej grotesky.
https://www.youtube.com/watch?v=jadvt7CbH1o
Gitary a syntetizátory sú mechanickou fabrikou ponášok na dobový rock, do ktorého vnášajú spoločenský komentár v podobe konceptuálnych srandičiek. Názornou ukážkou je cover verzia piesne (I Can´t Get No) Satisfaction od Rolling Stones alebo bizarný mikropríbeh piesne Mongoloid. DEVO znamená „de-evolúcia“. A odľudštený futurizmus skupiny dotiahnutý producentmi Brianom Enom a Davidom Bowiem je dodnes nadčasovou metaforou pretechnizovanej konzumnej spoločnosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav