Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 6. januára 2018, 00:29
  • Autor:red

Dnes je sobota 6. januára. Tento deň je dňom Zjavenia Pána a Svetovým dňom vojnových sirôt. Vo Vrbovom sa 6. januára 1681 narodil básnik Ján Baltazár Magin. Meniny má Antónia.

Ženské meno Antónia má latinský pôvod a v preklade znamená „popredná“, „vynikajúca“. S nositeľkami tohto mena sa stretávame na Slovensku len ojedinele a oslovujeme ich Tonka, Tonina, Tonička.

Antónie sú plné dôvtipu. Zbožňujú slnko a túžia spoznávať nové krajiny a nových ľudí. Tieto ženy nežijú v ústraní, svoj život potrebujú naplno prežívať a všetko, čo zažívajú, aj vyrozprávať.

U dievčat s týmto menom môžeme spozorovať, že sú schopné dokonale predstierať emócie, ktoré sú viac-menej vymyslené. Neznesú, aby sa veci udiali bez nich a obľubujú pocit, že sú obklopené partiou skvelých priateľov.

Nemožno povedať, že štúdium Antónie nadchýna. Vedomosti čerpajú priamo z reálneho života, najmä pri poznávaní nových krajín. Antónie majú nie veľmi pevné zdravie. Ich ochranná rastlina je rumanček a ochranný kameň rubín.

Známe osobnosti s menom Antónia: Antónia Miklíková – slovenská herečka, žijúca vo Francúzsku.

V psom kalendári oslavuje meniny Bertík, Bred.

Hudobný kalendár

1938 – narodil sa Adriano Celentano (Miláno, Taliansko), spevák, skladateľ a herec. Svoju spevácku dráhu začal v roku 1957 v jednom z kabaretov v Miláne, na začiatku kopíroval americké rokenrolové hviezdy. Potom prešiel postupne v repertoári na typické talianske kantilénové skladby. V roku 1965 vydal prvú LP platňu La festa. Úspech mu priniesla skladba Azzurro, ktorá sa stala európskym hitom. Bol hviezdou viacerých festivalov v San Reme, zahral si vo viacerých filmoch. Na konci 80. rokov bol moderátorom talianskej štátnej televízie RAI. Na svojom konte má viac ako štyri desiatky vydaných albumov a dve desiatky kompilácií. Hral vo viac ako tridsiatich filmoch. Jeho manželkou je talianska herečka a speváčka Claudia Mori.

1946 – narodil sa Syd Barrett (Cambridge, UK), spevák a skladateľ, zakladajúci člen legendárnej skupiny Pink Floyd. Patril k výrazným postavám britského psychedelického rocku. Jeho muzikantské začiatky patria k skupinám Geoff Mott & The Mottoes a Hollering Blues. Na konci roku 1965 bol pri založení skupiny Pink Floyd, ich prvý názov bol Pink Floyd Sound. V apríli 1967 vydali prvý singel so skladbou Arnold Layne. V auguste 1967 nahrali prvý album The Piper At The Gates Of Dawn. Bolo na ňom 11 skladieb, osem z nich zložil sám Barrett. Po vydaní albumu zo skupiny odišiel, príčinou bola drogová závislosť a psychická nevyrovnanosť. Na sólovej dráhe vydal tri albumy, najväčší ohlas mal The Madcap Laughs, vydaný v januári 1970. Syd Barrett zomrel 7. júla 2006 (rakovina pankreasu) vo veku 60 rokov v Cambridge.

1947 – narodil sa Fedor Frešo (Bratislava), basový gitarista, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej rockovej scény. postupne účinkoval v skupine Soulmen Deža Ursínyho, potom to boli Prúdy,  Collegium Musicum, Modrý Efekt, Fermáta a T&R Band. Do konca roku 1989 pracoval v Slovenskom rozhlase ako hudobný režisér. So skupinou Collegium Musicum účinkuje dodnes, v roku 2010 vyšlo CD a DVD Collegium Musicum – Speak, Memory. V máji 2011 vydal knihu s názvom Sideman a spolu s Tomášom Berkom v marci 2013 knihu Rocková Bratislava.

1953 – narodil sa Malcolm Young (Glasgow, Škótsko), gitarista, starší z dvojice bratov a spoluzakladateľ hardrockovej skupiny AC/DC. Túto formáciu založili bratia Youngovci v austrálskom Sydney v novembri 1973. AC/DC sú výrazne koncertnou skupinou, imídž bezočivých školákov, ku ktorému patria aj krátke nohavice, si zachovali od svojho začiatku. Vo februári 1975 vydali debutový austrálsky album High Voltage. V roku 1976 skupina presídlila do Anglicka a v júni realizovali prvé britské turné, o rok neskôr aj v Spojených štátoch. Úspešné boli ich albumy Highway To Hell (1979) a Back In Black (1980). V roku 2003 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy. V apríli 2014 odišiel zo skupiny, trpí demenciou a rodina ho dala do sanatória v Sydney.

1959 – narodila sa Kathy Sledge (Philadelphia, Pennsylvania, USA), speváčka, najmladšia členka rodinnej skupiny Sister Sledge. Tvorili ju sestry Kim, Debbie, Joni a Kathy Sledge. Táto rodinná vokálna formácia vznikla v roku 1972 vo Filadelfii. V roku 1975 vydali prvý album Circle Of Love a ešte v roku 1975 mali v hitparáde aj prvú skladbu Mama Never Told Me. Vydali desať štúdiových albumov. K diskografii patrí aj desiatka kompilačných albumov.

1964 – narodil sa Mark O’Toole (Liverpool, UK), basový gitarista skupiny Frankie Goes To Hollywood. Táto pop-rocková formácia vznikla v Liverpoole v roku 1980. Úspešný pre nich bol rok 1984. Ich prvý album z októbra 1984 Welcome To The Pleasuredome sa dostal až na prvé miesto rebríčka. Hneď prvý singel Relax viedol v januári anglickú hitparádu. V júni boli prví so skladbou Two Tribes a do tretice v decembri prví s piesňou The Power Of Love. V TOP 40 hitparáde mali celkom 11 skladieb, hitmi boli aj piesne Welcome to the Pleaseredome z marca 1985 a Rage Hard zo septembra 1986. V októbri 1986 vydali druhý album Liverpool. Rozišli sa v roku 1987. V rokoch 2004 až 2007 sa vrátili na koncertné pódiá.

1965 – narodil sa David Eben (Praha), najmladší z trojice bratov Ebenových. V skupine hrá na dychové nástroje. Profesijným zameraním je Kryštof matematik, Marek známy herec a moderátor, najmladší David historikom hudby. Vedie mužský spevácky zbor Schola Gregoriana Pragensis, ktorý je zameraný na gregoriánsky chorál.

1972 – narodil sa Nek, (vlastným menom Filippo Neviani, Sassuolo, Taliansko), spevák a skladateľ. V roku 1992 vydal debutový album Nek, rok nato druhý In Te. Úspešný bol jeho štvrtý štúdiový album Lei, Gli Amici E Tutto Il Resto, vydaný vo februári 1997, z ktorého je aj hit Laura Non C’é. Na svojom konte má trinásť štúdiových albumov, najnovší Unici vydal v októbri 2016.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň Dr. Max, Námestie slobody 6, 92101 Piešťany, 8:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých

Služba 7.30 – 19.30 h: MUDr. Ľubica Brišková

Náhradný: MUDr. Ján Kiňo

Služba 19.30 – 7.30 h: MUDr. Jarmila Muržicová

Náhradný: MUDr. Ľudmila Varcholová

Dostupné v čase od 7:30-19:30  ||  19:30-7:30 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast

Služba: MUDr. Ľuboš Černohorský

Náhradný: MUDr. Mária Trebichavská

Dostupné v čase od 8.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:

KINO FONTÁNA

o 15.00 h v 3D verzii

Coco

Dobrodružná animovaná komédia ako veselý výlet na onen svet. Malý Miguel, napriek zvláštnemu zákazu hudby vo svojej rodine, sa túži stať hudobníkom. V snahe to dokázať sa ocitá na mieste, ktoré žiaden živý človek nenavštívil, v krásnom a pestrofarebnom svete zosnulých. Pre miestnych obyvateľov je jeho návšteva šokujúca, ale Miguel sa vydáva za tajomstvami svojej rodiny. Predfilmom je krátky film Ľadové kráľovstvo: Vianoce s Olafom.

USA – 2017, 21 min, slovenská premiéra, slovenský dabing, 109 min. Vstupné: 6 eur.

o 17.30 a 20.00 h

Insidious: Posledný kľúč (Insidious: The Last Key)

Štvrtá časť kultovej hororovej série odhalí záhadnú minulosť dnes vyhľadávanej démonologičky Elise. V mladosti žila v malom mestečku v Novom Mexiku, avšak jej domov bol i domovom temných síl a netrvalo dlho, kým sa jej život obrátil naruby. Teraz sa tam vracia späť a musí sa vyrovnať  s vlastnou desivou minulosťou.

USA – 2017, slovenská premiéra, slovenské titulky, 100 min, MP 15. Vstupné: 5 eur.

MSKS

Galéria KSC Fontána:

19. 12. 2017 – 28. 1. 2018

Jiří Načeradský (ČR)

Obrazy

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. marca 2023
Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik