Vtáčie leto v Elektrárni

 • Spravodajstvo
 • 14. júla 2017, 10:26
 • Autor:am

Elektrárňa Piešťany sa rozčvirikala hlasmi mnohých operencov. V utorok 4. júla tam totiž otvorili dve nevšedné výstavy venované ochrane dravcov, histórii vtáčkarstva, súčasnej ornitológii a lietajúcim pokladom Sĺňavy. Návštevníci si tak v lete môžu posedieť na vedení, ale aj obdivovať zbierku piešťanského ornitológa Ericha Kubicu.

Putovnú výstavu projektu LIFE Energia s názvom Sedím na vedení a je mi dobre videlo v rôznych slovenských mestách už viac ako 150-tisíc ľudí. Expozícia znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia ich ochrany.

Už počas vernisáže si vďaka fotorealistickej stene návštevníci mohli sadnúť na bezpečné elektrické vedenie a odfotiť sa s letiacim dravcom. Prezentovaných prvkov na ochranu vtáctva aj drôtov sa smeli dotýkať a popozerať si tiež mohli komiks, ktorý rozpráva príbeh zodpovedného mestečka, kde sa vtáky cítia bezpečne. Tieto aktivity budú prístupné aj návštevníkom počas leta, v rámci výstavy vyrobenej s použitím ekologických materiálov – dreva, kovu a papiera.

Jej súčasťou budú ešte aj dve komentované prehliadky, ktoré sa uskutočnia 25. júla a 1. augusta o 17.30 h. V týchto termínoch majú návštevníci príležitosť pozrieť si výstavu priamo s členom projektového tímu. Dozvedia sa množstvo zaujímavostí, môžu sa tiež zapojiť do súťaže.

Počas utorkovej slávnostnej vernisáže sa slova ujal aj Erich Kubica, ktorý sa k umiestňovaniu ochranných prvkov na elektrické vedenie vyjadroval veľmi pozitívne. „Prírodu v Piešťanoch sledujem 46 rokov a venujem sa aj lokalite medzi Piešťanmi a Drahovcami. Na týchto stĺpoch sa zabilo 17 labutí, jeden bocian a jeden orol kráľovský. Potom, čo boli namontované tieto ochranné prvky, som v nasledujúcom roku úhyn vtáctva nezaznamenal,“ uviedol ornitológ.

V Elektrárni napokon predstavili aj jeho výstavu s názvom Láska v krídlach – Od vtáčkarstva k ornitológii. Je ukážkou začiatku odchytu spevavých vtákov na území Slovenska spojená s výstavou klietok z prelomu 18. až 19. storočia. Doplnená je fotografiami vzácnych vtákov z chránených vtáčích území Sĺňavy. Zachytáva jej tajomné zákutia a umožňuje nahliadnuť do života hniezdiacich vtákov ako labuť hrbozobá, rybárik riečny, kúdeľníčka lužná či chavkoš nočný.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 27, ktoré je v predaji od 11. júla.

Najnovšie správy

Piešťanskí hasiči mali v uplynulých dňoch opäť kopec práce. V utorok 12. júna pomáhali smoliarovi - vodičovi dodávky Citroen, ktorý…
 • 19.06.2018, 12:00
 • Spravodajstvo
Trnavský samosprávny kraj výrazne zvýši platy zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb. Zvýšenie pocíti všetkých 1 145 zamestnancov, najviac však tí,…
 • 18.06.2018, 16:00
 • Kraj / Spravodajstvo
Dnes je utorok 19. júna. Meniny má Alfréd.
 • 19.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Minulý týždeň nám do redakcie telefonovali viacerí rozhorčení Piešťančania, že sa na sídlisku Nikola Teslu ničí novopostavené detské ihrisko. Stalo…
 • 19.06.2018, 06:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava