Fontána Chlapec s rybami opäť ožila vodou

  • Spravodajstvo
  • 5. septembra 2016, 21:33
  • Autor:am

Dlhé roky zabudnutá piešťanská
fontána s názvom Chlapec s rybami
sa dočkala slávnostného spustenia.
Po dvoch dekádach sa v utorok
30. augusta pred kinom Fontána
zišli jej obdivovatelia, aby ju
opäť uviedli do života.

Iniciatíva oživiť fontánu vznikla medzi občanmi, postaral sa o to najmä nadchádzajúci poslanec Petr Veverka. „Chodil za nami, hľadal sponzorov,“ informovala Hana Dupkaničová, riaditeľka Služieb mesta Piešťany. Keďže fontána Chlapec s rybami je umelecké dielo, bolo potrebné osloviť aj potomkov autora Ľudovíta Polláka. „Komunikáciu so synom akademického sochára zabezpečovalo mesto,“ prezradila H. Dupkaničová.

Pamiatku chceli uviesť do prevádzky už pred tromi rokmi, no v tom čase vraj chýbala sila, ba dokonca vôľa. Dve dekády nečinnosti boli zo stavu fontány jasne badateľné, no napriek tomu sa tímu Romana Skaličana, vedúceho správy budovy a majetku, podarilo pamiatku oživiť. „Prípravné práce na spustenie fontány trvali zhruba tri mesiace. Išlo o čistenie súsošia, ktoré sme robili veľmi jemne, aby sme nenarušili štruktúru pieskovca, a pred nadchádzajúcou reštaurátorskou prácou viac nepoškodili, ako opravili. Potrebovali sme vodu a elektrinu, zháňali sme preto kontakty, kde sa napojiť. Máme tu vlastné odberné miesto pre Služby mesta Piešťany, ktoré budú vodu odoberať od TAVOS-u. Predpokladám, že spotreba nebude veľká, približne 15 až 20 kubíkov ročne, pretože je tam uzavretý okruh cirkulácie. Elektrina je braná z kina Fontána cez prúdové chrániče. Urobili sme na to vlastný projekt, revízie,“ uviedol R. Skaličan.

Okrem toho sa budú pracovníci služieb mesta venovať aj údržbe „Funguje automatizovaný systém, čiže ráno sa zapne a večer sa vypne. Naši ľudia, ktorí sa starajú o všetky fontány, robia čistenie, servis, opravy čerpadiel a podobne. Robíme pravidelné mesačné kontroly prúdových chráničov, to isté budeme robiť aj s touto fontánou,“ dodal R. Skaličan. „Potrebujeme ešte dorobiť úpravu vody, ale ide iba o pripojenie jedného telesa, ktoré ju bude zmäkčovať,“ prezradil vedúci strediska plán do budúcnosti. Svojmu tímu vyjadril obdiv a vďaku a zamyslel sa i nad tým, či sa im podarí spojazdniť v meste Piešťany aj ďalšie fontány: „Napríklad pri hoteli Slovan. Síce nie je naša, no bolo by to obrovské gesto, keby sa mesto dokázalo spojiť s vlastníkom a dať to do tých správnych právnych foriem. Pre obyvateľov mesta by aj táto fontána mohla ožiť.“

Fontána Chlapec s rybami bude fungovať do konca septembra v rovnakom režime ako všetky ostatné. Celkovú sumu spustenia zodpovední odmietli prezradiť, pretože náklady financovali sponzori. Na budúci rok však kompetentní plánujú celkovú reštauráciu sochy.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 36, ktoré je v predaji od 6. septembra.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor