Záhradkári, vyťahujte pílky a hrable

 • Nezaradené
 • 2. marca 2016, 09:49
 • Autor:Jozef Šimko

Február a marec sú charakteristické značnými výkyvmi teplôt, vyskytujú sa mrazy, ale teplomer sa vyšplhá aj nad desať stupňov Celzia. Od počasia závisí, aké práce zrealizujeme v záhrade.

Aj napriek jesennej starostlivosti určite odstránime spod ovocných stromčekov a kríkov množstvo zabudnutého lístia a polámaných vetvičiek. Lístie pohrabeme na hromadu a pridáme do kompostu. Vyschnuté vetvičky spálime v peci alebo uložíme na suché miesto. Až sa oteplí a vytiahneme drvič záhradného odpadu, zužitkujeme ich. Ak sme v zoškrabanej kôre objavili votrelca alebo jeho zárodky, pripravíme si nástroje na zimný postrek.

Ak dlhšiu dobu nemrzne, vytiahneme z kôlne pílku a dáme sa do presvetľovacieho, prípadne zmladzovacieho rezu bobuľovín a jadrovín. Ríbezle a egreše vyháňajú veľmi skoro, preto sme ich rezali už začiatkom februára. Ríbezľový ker má po reze 8-12 silných, vhodne rozložených konárov. Pri ríbezliach sa zbavíme starších a menej plodných vetví. Vyznačujú sa tmavšou kôrou. Hrubé jednoročné výhony nerežeme. Čierne ríbezle majú najkvalitnejšie ovocie na dvoj až trojročných, červené a biele na dvoj až päťročných vetvách. Pri presvetľovacom reze egrešu zvolíme iný postup. Odstránime staré a málo plodné drevo, ostatné vetvy skrátime zhruba o tretinu.

Ak teploty v noci neklesajú pod mínus desať stupňov Celzia, môžeme začať s rezom jabloní, hrušiek a drobného ovocia. Marhule a broskyne režeme až na začiatku vegetácie, kedy sa rany hoja lepšie. Na konci mesiaca začíname štepiť čerešne, višne a marhule. Za priaznivého počasia prerezávame aj okrasné stromy a kry bez vyvinutých pukov – orgován, zlatý dážď, okrasné slivkoviny.

Odumierajúce alebo nerodiace stromy vyklčujeme, pokiaľ nie sú vhodné na preštepenie. Ak sme záhradku nevápnili na jeseň, môžeme to urobiť teraz dolomitickým alebo mletým vápencom, prípadne prachovým páleným vápnom. Dávku určíme podľa rozboru pôdy na živiny. Pri vápencoch sa pohybuje v rozmedzí 0,30-0,60 kg/m2, pri pálenom vápne 0,15-0,30 kg/m2.

Dočítate sa v Pieštanskom týždni číslo 9, ktoré je v predaji od 1. marca.


Najnovšie správy

Vládu nad piešťanským letným kinom si po troch rokoch preberá naspäť príroda. Pôvodný účel, ktorý na desiatky rokov upadol do…
 • 21.06.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Teplé a suché počasie vyhnalo poľnohospodárov do žatvy o približne dva týždne skôr ako býva zvykom. Netýka sa to však…
 • 21.06.2018, 14:00
 • Spravodajstvo / Región
Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim má síce kategorizáciu s označením „A“, no relevantné „áčko“ nekoluje v žilách všetkým členom. Podaktorí disponujú…
 • 20.06.2018, 18:00
 • Spravodajstvo / Región
Dnes je štvrtok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
 • 21.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava