Odborárom sa nepáčia vyhlásenia ZMOS-u k financovaniu

  • Spravodajstvo
  • 19. februára 2013, 10:46
  • Autor:sita(j)

Školskí odborári pripomínajú, že nemajú ambície vstupovať do kompetencií štátnej správe a zriaďovateľom.

Školskí odborári prijali s poľutovaním vyhlásenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorého je nežiaduce, aby školské odbory boli účastníkmi rozhodovania o rozpise mzdových normatívov zriaďovateľmi.
Odborové združenie pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pripomína, že nemá ambície vstupovať do kompetencií štátnej správe a zriaďovateľom. "Chceme si však naďalej uplatňovať právo zo zákona zastupovať záujmy zamestnancov školstva. Tým viac, že v posledných rokoch sa preukázali postupy zriaďovateľov, ktorí v rozpore so zákonom a etikou si dovolili použiť finančné prostriedky určené v štátnom rozpočte na odmeňovanie zamestnancov a použili ich na iné účely, pričom odmeňovanie týchto zamestnancov je hanbou SR pred ďalšími štátmi EÚ," reagujú školskí odborári. Zdôraznili, že sú za konkrétne rokovania s každým subjektom, ktorý vstupuje do školskej politiky pri rešpektovaní práv a kompetencií odborov.
ZMOS minulý týždeň vyhlásil, že nesúhlasí, aby do rozhodovania o použití financií na školy zasahovali školskí odborári, ktorí nenesú zodpovednosť za chod škôl. Reagovali tak na návrh vyšších územných celkov, podľa ktorého by zriaďovatelia dostali celý balík peňazí určený na mzdy v školách v ich pôsobnosti a rozdeľovali ich na jednotlivé školy. Zároveň by mohli v prípade potreby časť peňazí použiť aj na prevádzkové náklady, ak by s tým súhlasili školskí odborári.
Návrh, aby do procesu rozdeľovania verejných zdrojov vstupoval niekto tretí, kto nenesie žiadnu zodpovednosť za výsledky, mestá a obce, odmietajú a považujú ho za nesystémový a populistický. ZMOS by bol najradšej, ak by naďalej zriaďovatelia mohli desať percent mzdového normatívu presúvať medzi jednotlivými základnými školami v ich zriaďovateľskej pôsobnosti, ako to bolo do minulého roka. Obviňovanie, že financie na školy obce minuli inde, samosprávy striktne odmietajú.
Samosprávy po zmene nariadenia zápasia s finančnými problémami a varujú pred prepúšťaním učiteľov, ak budú musieť dať každej škole celých sto percent mzdového normatívu. Preto navrhujú, aby mohli peniaze presúvať medzi jednotlivými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 07.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. decembra 2022
Meniny má Ambróz, zajtra Marína