Pastoračné centrum na Prednádraží otvoria v nedeľu

  • Spravodajstvo / Región
  • 12. októbra 2012, 13:06
  • Autor:sita/red(i)
Martin Cifra

PIEŠŤANY/TRNAVA – Pastoračné centrum Božieho milosrdenstva na sídlisku Prednádražie v Trnave v nedeľu otvorí a požehná biskup Ján Orosch. Cirkev na stavbe centra so spoločenskými miestnosťami a farou preinvestovala približne 700-tisíc eur.

V prvých týždňoch centrum poskytne len priestor na sväté omše, postupne by podľa slov nového správcu farnosti Mariána Díreša mala pribudnúť aj ďalšia činnosť. Vzniknúť by mali rôzne spoločenstvá, Díreš by privítal aj športové aktivity.
Sväté omše na Prednádraží bývali doteraz v školskej jedálni. V pastoračnom centre budú každú nedeľu dve sväté omše, ďalšie počas týždňa. Do spoločenskej miestnosti sa zmestí približne 120 ľudí. Pozemok na výstavbu pastoračného centra a kostola na 199 rokov poskytla zadarmo samospráva mesta ešte v roku 1996. Veriaci z dvanásťtisícového sídliska Prednádražie argumentovali tým, že mládež sa nemá kde stretávať, dôsledkom čoho je vysoká kriminalita.
Ďalší kostol v Trnave bol jednou z priorít arcibiskupa Jána Sokola, po nástupe Róberta Bezáka na jeho miesto sa priority zmenili a prednosť dostalo pastoračné centrum. Kostol by k centru mohol pribudnúť v budúcnosti, ak farnosť získa na jeho výstavbu peniaze.
Pastoračné centrum bude spravovať rímskokatolícka Farnosť Božieho milosrdenstva, ktorá bola na sídlisku zriadená ešte v roku 2008 jej odčlenením od územia patriaceho Farnosti sv. Mikuláša. Od 1. septembra má farnosť Božieho milosrdenstva vlastného správcu, farára Mariána Díreša.
O výstavbe pastoračného centra na Prednádraží sa hovorilo už od roku 1996, keď cirkev získala od mesta vhodný pozemok. Reálne sa na ňom začalo pracovať až v roku 2009, samotná výstava začala o rok neskôr, organizoval ju dekan z Farnosti sv. Mikuláša Marcel Kubinec. Najviac peňazí, až 400-tisíc, poskytol na stavbu Arcibiskupský úrad v Trnave, približne 300-tisíc eur pochádza z darov prevažne zahraničných inštitúcií a zo zbierok veriacich.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 1. októbra. V Piešťanoch sa 1. októbra 1942 narodil PhDr. Vojtech Haring, PhD., výtvarník, karikaturista, vysokoškolský pedagóg,…
  • 30.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 2. októbra 2022
Meniny má Levoslav, zajtra Stela