Tretina budúcich prvákov nevie rozprávať

  • Spravodajstvo
  • 14. februára 2012, 14:20
  • Autor:V. Dusíková

PIEŠŤANY – Psychologička varuje – až jedna tretina budúcich prvákov prišla na zápis s poruchou reči. Zistila to počas uplynulého týždňa, keď sa na základných školách konali zápisy do prvých ročníkov. Učiteľky zo Základnej školy na Holubyho ulici v Piešťanoch preskúšali takmer pol stovky detí narodených v roku 2006. Z nich jedenástim odporučili odklad povinnej školskej dochádzky z dôvodu nevyzretosti reči, komunikácie či sústredenia. Na škole v septembri privítajú 38 prvákov, ktorých rozdelia do dvoch tried.

„Tento rok sme zaznamenali veľa detí s poruchou reči, ktoré už navštevujú logopedickú poradňu,“ konštatovala školská psychologička Zuzana Táborská. Nešlo iba o račkovanie, niektoré deti mali problém so sykavkami, iných reč sa vyznačovala takzvanými dysláliami. „Ide o nesprávne vyslovovanie niektorých hlások, prípadne ich vynechávanie,“ upresňuje Z. Táborská. Väčšinou už samotná logopedička, ktorej ambulanciu šesťročné dieťa s poruchou reči navštevuje, odporúča posunúť školskú dochádzku o rok. Dieťa vyzreje, naučí sa rozprávať, často sa mu zlepší nielen porucha komunikácie, ale aj koncentrácia.
((myvideo:1))

O priebehu zápisu budúcich prvákov na Základnej škole na Holubyho ulici sa bližšie informácie dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda