Chránená oblasť spaľovňu odpadov zastaviť nedokáže

  • Spravodajstvo / Región
  • 22. decembra 2011, 08:27
  • Autor:sita/red

HORNÉ OREŠANY – Ani štatút Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty nemusí zastaviť spoločnosť Vinos v jej plánoch postaviť v tomto území spaľovňu komunálnych odpadov. Stáť by mala v Horných Orešanoch v okrese Trnava, konkrétne v časti Majdánske, ktorá je obľúbenou rekreačnou a chatárskou oblasťou.

"Zákon o ochrane prírody a krajiny nestanovuje, že na území chránenej krajinnej oblasti je zakázané postaviť spaľovňu odpadov. Spaľovňa však podlieha povinnému posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, v ktorom iste zaváži, že územie dotknuté spaľovňou má osobitný význam z hľadiska ochrany prírody,“ skonštatoval riaditeľ Správy CHKO Malé Karpaty Viliam Klescht. Spaľovňa má stáť priamo v chránenej krajinnej oblasti, v blízkosti sa nachádza prírodná rezervácia Lošonský háj. Správa CHKO Malé Karpaty podľa Kleschta v procese posudzovania na možné riziká vybudovania spaľovne upozorní, konečné slovo ale mať nebude.

Proti spaľovni sa postavili obyvatelia Horných Orešian petíciou aj protestom na rokovaní obecného zastupiteľstva. Obávajú sa, že spaľovňa zhorší životné prostredie a zvýši dopravnú zaťaženosť dediny. Zámer na vvpracovanie podnikateľského plánu na spaľovňu v časti Majdánske schválili poslanci Horných Orešian na svojom rokovaní ešte koncom októbra, zápisnicu z neho však nezverejnili. Na decembrovom rokovaní zastupiteľstva poslanci protestujúcim ľuďom tvrdili, že proces možno kedykoľvek zvrátiť. Spoločnosť Vinos má však v rukách tromf v podobe územného plánu, ktorý v území po bývalej chemickej fabrike Pálffyovcov v časti Majdánske s priemyselnou výrobou ráta.

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda