V Trnave chcú zriadiť zvieracie krematórium

  • Spravodajstvo / Región
  • 30. novembra 2011, 08:52
  • Autor:sita

TRNAVA – Zvieracie krematórium chce v Trnave prevádzkovať podnikateľka Romana Viskupičová. Uhynutých domácich miláčikov by si ich majitelia nielen odnášali z krematória spopolnených, ale celý proces spaľovania by mohli aj sledovať. Na Slovensku je zatiaľ len jediné podobné zariadenie v Bratislave.

Viskupičová sa netají inšpiráciou zo zahraničia, odtiaľ bude pochádzať aj kremačná pec. Krematórium by podľa nej vyriešilo častú dilemu, čo s uhynutým domácim zvieraťom. "Momentálne prichádza do úvahy len kafiléria alebo pochovávanie niekde na záhrade. Ľuďom z mesta, ktorí nemajú nejaký pozemok, často nezostáva iná možnosť, ako vytváranie nelegálnych zvieracích cintorínov," vysvetľuje podnikateľka. Samozrejmosťou v jej krematóriu by bolo spaľovanie konkrétnych uhynutých zvierat jednotlivo, aby každý majiteľ dostal popol svojho domáceho miláčika. Okrem psov a mačiek bude možné v kremačnej peci spaľovať aj korytnačky, škrečkov, hadov a ďalšie menšie zvieratá.
   
Podnikateľský zámer momentálne prechádza procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Viskupičová hovorí, že pec s dvojstupňovým spaľovaním bude produkovať menej emisií ako bežný kotol na tuhé palivo v rodinnom dome. Po získaní kladných stanovísk z trinástich úradov je schopná začať s prevádzkou krematória do troch-štyroch mesiacov. Aj keď v Holandsku videla rovnaké zariadenie fungovať pri rodinnom dome, v jej prípade bude umiestnené mimo obytnej zóny za mestom.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda