Dnes podvečer začína advent

  • Spravodajstvo
  • 26. novembra 2011, 09:58
  • Autor:sita/ar

PIEŠŤANY – Dnes podvečer sa začína advent, kresťania na adventných vencoch v kostoloch pri večerných omšiach zapália prvé sviečky. V Piešťanoch zapálime prvú sviecu na adventnom venci v nedeľu, dnes rozsvietime vianočný stromček na Winterovej ulici.

Slovo advent pochádza z latinského „adventus“ a znamená príchod. Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviecami – tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Postupne do Vianoc sa zapaľuje jedna sviečka za druhou. Najčastejšie sú sviečky tmavomodré alebo fialové, symbolizujúce liturgické farby adventných nedieľ. Cirkevný rok sa v Katolíckej cirkvi končí sviatkom Krista Kráľa a adventom sa začína nový cirkevný rok.

Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, radostnej spomienky na Narodenie Pána. V tomto období sa veriaci v katolíckych, evanjelických a ďalších kresťanských chrámoch schádzajú k modlitbám a zamysleniam, konajú sa v nich aj mnohé adventné koncerty. Chrámové rúcho v advente je fialové. Prvá adventná nedeľa je súčasne v katolíckej cirkvi začiatkom nového liturgického roka a už tradične aj dňom celocirkevnej zbierky na charitu.

Adventný čas v PiešťanochNa Winterovej ulici o 16.00 hod. dnes rozsvietime vianočný stromček, ktorý tu zostane stáť do Troch kráľov. Smrek priviezli z Brunoviec a mestu ho daroval za symbolickú cenu bývalý dekan Jozef Bohunický pôsobiaci vo farnosti v Hornej Strede, kam patria i Brunovce. V prvú adventnú nedeľu zapálime prvú sviecu na adventnom venci za účasti primátora Piešťan i predstaviteľov cirkví pôsobiacich v meste. Pripravený je i hudobný program. O 15.00 hod. vystúpi Folklórny súbor (FS) Modrovanky – Krojovanky s pásmom piesní a zvykov Od Lucie do Vianoc. Po šestnástej hodine sa môžete započúvať do prvého adventného koncertu v podaní koncertných a muzikálových spevákov Zuzany Maďarovej, Alexandra Maďara a Petra Kozela. Na vianočných trhoch sa súčasne môžete osviežiť tradičným občerstvením.

Adventný čas zavládne aj na Kúpeľnom ostrove. V sobotu 26. novembra slávnostne zapália na adventnom venci pred kúpeľným domom Irma o 16.30 hod. prvú sviecu. S folklórnym programom Na Ondreja vystúpi FS Verešvaran. Do 18. decembra budú na Kúpeľnom ostrove otvorené cez víkend stánky ponúkajúce punč, medovinu i pečené gaštany. (Bližšie informácie nájdete v Kalendári podujatí na našom webe).

Z histórie

Adventná predvianočná príprava sa spomína v Ríme už za pápeža Leva I. Veľkého (440-461). Iný záznam o advente pochádza z Francúzska, kde koncil v meste Macon v r. 582 nariadil, aby sa príprava na slávenie vianočných sviatkov začala od prvej nedele po sviatku sv. Martina. Adventné obdobie v tejto forme zahŕňalo šesť nedieľ a malo pôstno – kajúcny charakter. Pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele (symbolizujúce 4 000 rokov čakania na Mesiáša od vyhnania prvých rodičov z raja) a je pôvodcom adventných kázní v Bazilike Santa Maria Maggiore. Svoju definitívnu formu nadobudol advent v 8. – 9. storočí. V r. 1362 Urban V. (1362-1370), ktorý aj po svojom zvolení za pápeža žil ako benediktínsky mních, zaviedol pre advent pôstne pravidlá.

0 Shares

Najnovšie správy

Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana