Otvorili obchvat Topoľčian, ktorý odľahčí dopravu

  • Spravodajstvo
  • 11. októbra 2011, 14:29
  • Autor:sita

TOPOĽČANY – Pre motoristov dnes otvorili druhý úsek obchvatu Topoľčian. Investíciu za 12,08 milióna eur financoval štát. Obchvat odľahčí Topoľčany od nákladnej dopravy, ktorá by teraz mala mesto obchádzať. Podľa Juraja Marka zo spoločnosti Cesty Nitra, ktorá bola zhotoviteľom stavby, by do budúcnosti bolo ešte treba spojiť 2,5 kilometrovým úsekom trasu smerom od Piešťan na Chrabrany.

„Vyriešila sa tým nielen bezpečnosť dopravy, ale aj ekologické pôsobenie v rámci mesta. Mnohí vieme, že chodiť cez Topoľčany bolo katastrofálne, dnes je to nádherná stavba,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Pavel Pavlásek. Celý obchvat Topoľčian od Chrabrán až po Krušovce má dĺžku vyše osem kilometrov. Prvý štvorkilometrový úsek od Chrabrán po Topoľčany postavili v rokoch 1990 – 1993. V roku 2006 pribudla okružná križovatka pri Tescu v Topoľčanoch za zhruba 1,6 milióna eur. Prvú etapu druhého úseku obchvatu spustili do prevádzky v roku 2009, stála 2,6 milióna eur.

Oddnes môžu autá jazdiť po poslednom úseku od mostu cez rieku Nitra po kilometer 4,050. Táto cesta má dĺžku zhruba dva kilometre a jej súčasťou sú štyri mosty. Výstavba trvala dva roky a stála vyše 9,4 milióna eur. Obchvat odbremeňuje trasu z juhu na sever východnou stranou mesta Topoľčany. Podľa Juraja Marka zo spoločnosti Cesty Nitra, ktorá bola zhotoviteľom stavby, by do budúcnosti bolo ešte treba spojiť 2,5 kilometrovým úsekom trasu smerom od Piešťan na Chrabrany. „Určite by bolo veľmi dôležité dotiahnuť ešte jeden krok do konca – spojiť obec Nemčice s obcou Chrabrany a tým pádom by sme odbremenili aj dopravu, ktorá ide od Piešťan,“ povedal. Toto riešenie je však v rukách Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorému príslušné cesty nižšej triedy patria.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana