Na Drahovskú kvapku krvi prišlo menej darcov ako obvykle

  • Spravodajstvo / Región
  • 26. augusta 2011, 13:46
  • Autor:sita/red

PIEŠŤANY/DRAHOVCE – Najvzácnejšiu tekutinu dnes počas Drahovskej kvapky krvi darovalo 41 ľudí, z toho päť prvodarcov. Je to najnižší počet zaznamenaný v posledných rokoch na tradičnom podujatí v Drahovciach pri Piešťanoch.

Pod pokles počtu darcov sa podľa Márie Ivančíkovej z miestnej organizácie Slovenského Červeného kríža mohli podpísať extrémne horúčavy, ale aj to, že darcovia nemajú žiadne výhody v zamestnaní alebo u lekára.

Drahovskí darcovia krvi boli vždy oporou zdravotníkov v situáciách, keď jej bol nedostatok. Pôvodne chodili svoju krv ponúkať po nemocniciach, neskôr si po ňu začali chodiť mobilné odberové jednotky priamo do obce. "V minulosti sme mávali na akcii 78 až 80 darcov, ale raz aj vyše sto,“ dodala Ivančíková. Okrem domácich dnes prišli do Drahoviec ponúknuť svoju krv aj darcovia z okolitých obcí, ale aj Partizánskeho či Bratislavy.

Aj keď v lete mávajú transfúzne stanice nedostatok krvi, v tomto roku zatiaľ krízovú situáciu nemuseli vyhlásiť.

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
nedeľa, 5. februára 2023
Meniny má Agáta, zajtra Dorota