ZMOS: Obce a mestá môžu získať grant na medzinárodnú spoluprácu

  • Spravodajstvo
  • 3. augusta 2011, 13:05
  • Autor:sita/red

BRATISLAVA – Slovenské mestá a obce môžu v aktuálnom programovacom období čerpať financie na medzinárodnú partnerskú spoluprácu. V rámci programu Európa pre občanov je na roky 2007 – 2013 alokovaných 215 miliónov eur. Program prostredníctvom štyroch akcií ponúka projektové a prevádzkové granty na zapájanie občanov do európskeho diania.

Podporuje družobné aktivity, činnosť organizácií občianskej spoločnosti na národnej i európskej úrovni, tiež podporuje činnosť občianskych skupín, mimovládnych organizácií, organizácií pôsobiacich v oblasti športu a dobrovoľníctva a napokon, podporuje zachovanie európskej kultúrnej pamiatky. Mestá a obce stelesňujú priestor, v ktorom je možné naplno realizovať aktivity, ktoré majú podobu zahraničnej politiky samospráv, teda aktivity, ktoré podporujú stretávanie občanov, výmenu názorov, skúseností, ale aj poznatkov z rôznych oblastí života samosprávy, kultúry či vzdelávania.

Mestá a obce si komunitárny program Európa pre občanov postupne osvojujú. Svedčí o tom rast počtu schválených projektov. Kým v roku 2007 boli podporené projekty piatich obcí, v roku 2009 úspešné projekty predložilo 19 obcí a v minulom roku bol tento počet na úrovni 25 obcí. „Mnohé mestá a obce sú v oblasti zahraničnej spolupráce veľmi aktívne. Preto očakávam nárast počtu predložených a pochopiteľne aj schválených projektov,“ dodáva predseda ZMOS Jozef Dvonč. Samosprávy, ktoré majú záujem o podporu družobných aktivít formou projektových grantov na krátkodobé aktivity v trvaní do 21 dní, alebo dlhodobé aktivity do 24 mesiacov, môžu svoje projekty predkladať do 1. septembra 2011. Po úspešnom schválení projektov sa podujatia budú môcť realizovať medzi 1. januárom až 30. septembrom 2012, informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda