Úrodu jabĺk chránili pred mrazmi vrtuľníky

  • Spravodajstvo / Región
  • 5. mája 2011, 13:33
  • Autor:sita/red

VESELÉ – Obyvatelia Veselého, Rakovíc a Boroviec mali dnes budíček už o piatej hodine ráno. Ovocinári zo spoločnosti Plantex vo Veselom totiž povolali na ochranu úrody ovocia pred májovými mrazmi vrtuľníky, ktoré nalietavali nad sady a „tlačili“ teplejší vzduch z vyšších vrstiev k zemi. Vedenie spoločnosti obyvateľov o akcii vopred informovalo.

Ako povedal vedúci výroby Plantexu Stanislav Tureček, vrtuľníky podľa predbežných meraní pôvodnú teplotu – 2,5 stupňa Celzia zvýšili približne o 0,5 až 1,5 stupňa. Či sa podarilo zachrániť úrodu ovocia, bude jasné až o niekoľko dní. Májové mrazy podľa neho už spôsobili vážne problémy ovocinárom v Poľsku, Nemecku a Českej republike.
Ovocinárska spoločnosť informovala obyvateľov zasiahnutých obcí o svojom zámere nalietavať nad sady v skorých ranných hodinách prostredníctvom obecných úradov.  Vedenie v ozname zdôraznilo, že vrtuľníky budú lietať nad sadmi len v prípade ohrozenia úrody májovými mrazmi. Tento spôsob ochrany úrody pred neskorými mrazmi používajú v zahraničí bežne. Plantex na ochranu pred výčinmi počasia využíva aj kanón proti ľadovcovým mračnám. Na hluk kanóna sa ľudia z okolia Veselého už viackrát sťažovali.
Spoločnosť Plantex má štyri vrtuľníky zazmluvnené aj na piatok. Či vzlietnu, bude záležať od aktuálnej situácie. Podľa meteorologických predpovedí by mrazivý piatok mal byť pre ovocinárov a záhradkárov v okolí Piešťan posledným kritickým dňom.

0 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 28. mája 2020
Meniny má Viliam, zajtra Vilma