Rady spotrebiteľom (11): JESENNÁ ZÁHRADA

  • Nezaradené
  • 28. augusta 2009, 11:57
  • Autor:Zuzana Hlúchová

S horúcim letným počasím, aké prevláda počas ostatných dní, sa dá len ťažko predstaviť, že dovolenkové obdobie je už takmer za nami. Blížiaci sa september nám pripomínajú iba skracujúce sa dni, chladnejšie večery a záhrady plné ovocia a zeleniny.

Ak ste sa o tú svoju starali a dopriali jej to, čo potrebovala, plody svojej práce môžete zbierať na každom kroku. Teraz je však dôležité poskytnúť jej možnosť dokonale sa zregenerovať. S prípravou na jesenný odpočinok vám pomôže kvalitná záhradná technika.
Drevené starosti
Niektorých ľudí odrádza od kúpy motorovej píly obava, že jej ovládanie je zložité a používanie nebezpečné. Opak je však pravdou. V dnešnej dobe sú píly vyrábané tak, aby ich dokázal ovládať aj úplný amatér.
Takmer všetky sú opatrené bezpečnostnou poistkou proti spätnému vrhu, ochranou pravej ruky, alebo zachytávačom reťaze. Takže by pri opatrnej manipulácii nemalo prísť k úrazu.
Skvelým pomocníkom je aj filtračný systém. Ten by mal zabrániť vniknutiu pilín do zariadenia a tým ho ochrániť pred poškodením.
Závislé od prívodu elektrickej energie, ale najjednoduchšie na obsluhu sú elektrické píly. Určené sú na úpravu palivového dreva, tesárske práce a menšie práce v záhrade.
Rozdeľujú sa na niekoľko výkonnostných tried, od 1400 do 2400 W, s dĺžkami lišty od 30 do 40 cm. Cena elektrických reťazových píl sa pohybuje od 118 € (3554,87 Sk), v závislosti od výkonu, značky a príslušenstva.
Benzínové píly sú určené na väčší rozsah prác, vrátane lesnej ťažby dreva a profesionálneho využívania. U týchto píl je však náročnejšia obsluha a vyššia cena.
Pri ich používaní nie ste ničím obmedzovaní, pracovať môžete v akomkoľvek teréne, v miestach bez prívodu elektriny a v extrémnych podmienkach, no stále poskytujú výkony, ktoré píly na prúd nedosahujú. Ceny benzínových píl sa v priemere pohybujú od 132 € (3976,63 Sk). K používaniu píly patrí aj následná starostlivosť, s ktorou vám poradia odborní predavači.
Bez námahy
S polámanými konármi či vyschnutými stromami si poradia benzínové alebo elektrické píly. Štiepačka dreva navyše zjednoduší život majiteľom vykurovacích telies so spaľovaním dreva.
So štiepačkou dokážete aj ten najtvrdší kus premeniť na malé kláty, ktoré poslúžia ako palivo pri letnej grilovačke či neskôr počas vykurovacej sezóny. Táto záhradná pomocníčka je neuveriteľne skladná a aj pri malých nenáročných rozmeroch dokáže pracovať so štiepacou silou okolo 4-6 ton.
Niektoré modely sú navyše vybavené aj kolesami, s ktorými štiepačku bez problémov premiestnite aj po členitom teréne. Pre vás to znamená šetrenie času a fyzických síl.
Drevo tak bez veľkej námahy upravíte do podoby, ktorú váš kozub či gril bezpochyby ocení. Pri práci so štiepačkou však musíte byť veľmi opatrní a dodržiavať bezpečnostné pokyny.
Štiepané drevo musí byť zbavené klincov či iných cudzích predmetov a mať správne rozmery. V predajni priemyselnej a záhradnej techniky štiepačku zakúpite od 249 € (7501,37 Sk).

Nezabúdajte však nakupovať v špecializovaných predajniach, kde si môžete byť istí odborným poradenstvom pri nákupe aj spoľahlivým záručným a pozáručným servisom.
Zima je ešte, našťastie, v nedohľadne. Ale ak je pre vás zahrievanie sa rúbaním dreva nočnou morou, premýšľajte nad investíciou do štiepačky. Je to bezpečnejší spôsob ako používanie sekery či píly a nemusíte sa báť bolestí chrbta, poranených prstov ani omrzlín.
Drevo nasekané na potrebnú veľkosť jednoducho vložíte dovnútra a štiepačka všetko vyrieši za vás.
V prípade, že záhradu okrem odpočinku využívate aj na pestovanie zeleniny a ovocia, určite oceníte prednosti rotavátora. Toto zariadenie pôdu dokonale prevzdušní a vám ušetrí množstvo času, ktorý by ste inak strávili v spoločnosti rýľa a hrablí. A výsledok bude neporovnateľný. V špecializovanej predajni ho zakúpite už od 389 €(11 719 Sk).
Na poslednú chvíľu
S letným dovolenkovým režimom sa budeme musieť rozlúčiť. Bežné pracovné tempo nám pravdepodobne neumožní tráviť v záhrade toľko času, koľko by v skutočnosti potrebovala.
Aby ste nemuseli čeliť problémom spojeným so zanedbanou starostlivosťou, investujte do záhradnej techniky, s ktorou vám práca pôjde od ruky. Na kúpu kosačky ešte nie je neskoro.
Dokonca ju teraz môžete získať vo fantastickej cene. Predajne sa potrebujú zbaviť skladových zásob, vďaka čomu môžete zakúpiť tohtoročné modely záhradnej techniky s výpredajovou zľavou.
Či už sa rozhodnete pre benzínovú alebo elektrickú kosačku, rozdiely v porovnaní s vaším starým modelom budú ohromujúce. Typy s benzínovým motorom nepoznajú prekážky.
Nezastaví ich ranná rosa ani polmetrová tráva. S kosačkou so zberným košom navyše ušetríte aj čas, ktorý by ste inak strávili hrabaním. Na druhej strane majiteľom menšieho trávnika poslúži aj elektrická kosačka.
Je skladnejšia, flexibilnejšia a jej obsluhu zvládne aj útlejší človek. Pripravená na použitie je prakticky okamžite a aj údržba je pri elektrickom variante jednoduchšia. Má síce nižší výkon a poradí si maximálne s 30-centimet-rovou trávou, no aspoň vás to prinúti venovať sa trávniku častejšie.
O okolie stromov a kríkov, o trávnaté priestory pri plotoch a múroch a v nerovnom teréne bude vašim najspoľahlivejším pomocníkom vyžínač. S malými rozmermi, nízkou hmotnosťou, jednoduchým ovládaním a vysokou produktivitou si ho zamilujete.
O pár týždňov privítame jeseň. Aby ste jej príchodom nezostali zaskočení, skontrolujte svojich záhradných pomocníkov v predstihu. Práve teraz sa začínajú výpredaje, počas ktorých môžete získať kvalitnú techniku za skutočne príjemné ceny.
Jednou ranou zabijete dve muchy – ušetríte peniaze pri kúpe a aj čas, ktorý by ste strávili v záhrade pri používaní starých spotrebičov. Ak ich cena presiahne aktuálne finančné možnosti, nákupom na splátky tento problém jednoducho vyriešite.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján