Rekordný obraz maxicibule vytvorený z cibule váži 1500 kilogramov

  • Spravodajstvo / Región
  • 23. augusta 2009, 09:59
  • Autor:tasr/red

MADUNICE – Najväčší obraz cibule na svete vytvorený z cibule zhotovili počas dnešného dňa obyvatelia Maduníc neďaleko Hlohovca. Na vytvorenie obrazca použili vyše 10.000 kusov cibule, ktorá spolu vážila približne 1500 kilogramov.

Maxicibuľa je 143-násobne väčšia ako je bežná priemerne veľká cibuľa a plocha obrazca predstavuje 70 metrov štvorcových. Na vytvorení maxicibule pracovalo 28 ľudí zhruba štyri a pol hodiny. Cibuľu poskytlo miestne družstvo, ktoré patrí k najznámejším slovenským pestovateľom tejto plodiny. „Cibuľové slávnosti sú našou oslavou a poďakovaním, pretože cibuľa sa v tomto regióne pestuje už oddávna a robí Maduniciam dobré meno,“ uviedla starostka Alena Jelušová. Nový rekord sa dostal do slovenskej i do českej knihy rekordov, uviedol zástupca agentúry Slovenské rekordy Igor Svítok. Maduničania sa budú uchádzať aj o zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov. 
Jeden certifikát z Guinnessovej knihy svetových rekordov už Maduničania majú. Získali ho za najdlhší vytvorený cibuľový veniec na svete.  Počas Cibuľových slávností v auguste 2007 plietlo 18 žien cibuľu do vrkoča takmer štyri a pol hodiny. Na jeho výrobu spoterbovali 2800 kilogramov cibule. Po celkovom zmeraní zistili, že vylepšili svoj vlastný slovenský rekord o 13 metrov. Veniec meral 163 metrov.

0 Shares

Najnovšie správy

pondelok, 28. novembra 2022
Meniny má Henrieta, zajtra Vratko