Rady spotrebiteľom (5): TEPLOTA NA ŽELANIE

  • Nezaradené
  • 15. júla 2009, 08:17
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Leta sme sa nemohli dočkať. No keď konečne prišlo, okamžite vytasilo najväčšie zbrane – tropické horúčavy a podvečerné búrky z tepla. Nám tak nezostáva nič iné, iba hľadať riešenia, ako sparné dni urobiť znesiteľnejšími.

Finty, ako napríklad skoré ranné vetranie či zatiahnutie závesov, ktoré v minulosti pohodlne postačovali, sú v časoch globálneho otepľovania takmer neúčinné. Čoraz viac ľudí považuje klimatizáciu za nevyhnutnú súčasť bytu či domu. Príjemná teplota v interiéri už viac nie je zbytočným luxusom.
Záležitosť sezóny?
Mnohých od kúpy klimatizácie odrádza fakt, že ju považujú za čisto letnú záležitosť. V skutočnosti ju môžete používať počas celého roka. Stará sa totiž o príjemnú teplotu vo vašej domácnosti. V lete vzduch ochladzuje, v zime zohrieva a ako bonus ho osviežuje a zbavuje nečistôt. Samozrejme, existujú aj modely určené iba na chladenie, sú cenovo dostupnejšie a ich výber je široký. No predtým, ako kúpu uskutočníte, zvážte, či sa vám neoplatí investovať viac a využívať toto zariadenie počas všetkých ročných období.
Najvhodnejší spôsob
Pri ochladzovaní či zohrievaní vzduchu sa funkcie klimatizácií nekončia. Niektoré modely sú vybavené napríklad filtrom zachytávajúcim alergény, zvlhčovačom vzduchu, časovačom, odstraňovačom pachov alebo 3D prúdom vzduchu, ktorý rovnomerne schladí celú miestnosť. Nič nie je horšie ako relaxovať, pracovať či hrať sa s deťmi v rozhorúčenej miestnosti s ťažkým ovzduším. S klimatizáciou stačí nastaviť želanú teplotu a užívať si následný komfort.
Delené klimatizácie (tzv. splitové) nepôsobia tak rušivo ako priekopnícke modely spred niekoľkých rokov. Okrem menšej spotreby energie a nižšej hlučnosti majú aj menšie nároky na priestor. Vonkajšiu časť, ktorá je umiestená na fasáde vášho domu či bytu, tvorí iba kondenzátor odvádzajúci prehriaty vzduch z miestnosti a privádzajúci svieži. Výmenníková jednotka je zabudovávaná v miestnosti, ktorú chcete „klimatizovať", no svojím dizajnom nepúta zbytočnú pozornosť. Pri kompletnej rekonštrukcii či stavbe nového domu je vhodným riešením aj zabudovanie kanálovej klimatizácie do medzistropných priestorov, čím interiér nebudú rušiť žiadne zbytočné spotrebiče, pretože vzduch bude privádzaný cez mriežky v stene.
Mobilné riešenie
Ak máte byt iba v prenájme, chystáte sťahovanie, či potrebujete flexibilné riešenie bez výrazných stavebných zásahov, mobilné klimatizácie sú pre vás ako stvorené. Praktická prenosná, vhodná aj do malých miestností, u niektorých typov vybavená aj kolieskami… Podobne, ako jej vstavané kolegyne, môže vzduch ochladzovať aj zohrievať podľa potreby. Okrem nižšej ceny sa môže pochváliť ďalšou výhodou – stavebné úpravy nutné na jej fungovanie sú minimálne. Ako každá klimatizačná jednotka potrebuje odvádzať vydýchaný vzduch mimo miestnosti. Hadicu môžete viesť aj cez privreté okno, znižuje sa tým však efektivita chladenia, pretože horúci vzduch sa vracia späť. Lepším riešením je izolovaný otvor v stene, ten si ale vyžaduje väčší zásah.
Praktický doplnok
Klimatizačná jednotka už nemusí pripomínať hlučného terminátora. Najmodernejšie kúsky už takmer ničím nepripomínajú svojich starších súrodencov a prispôsobia sa vašim požiadavkám. Bežná je klimatizácia
v striebornej farbe, s mriežkami na prívod vzduchu v hornej časti, s displejom a diaľkovým ovládaním na pohodlnú obsluhu. Dizajnéri mysleli aj na praktickú údržbu. Panel sa dá ľahko vyčistiť a pracie filtre, ktoré sú súčasťou niektorých typov, zvládnete vymeniť aj sami.
Neprechladnete
Ak sa obávate prípadných zdravotných komplikácií, tie by sa mohli objaviť iba v prípade neodbornej inštalácie alebo nesprávnej manipulácie. Nezabúdajte, že teplota v miestnosti by nemala byť od vonkajšej nižšia o viac ako 5-7 °C. Klimatizácia by tiež nemala byť nasmerovaná priamo na vás. Môžete si privodiť ťažkosti v podobe zápalov, bolestí chrbta a stuhnutosti svalov.
Netreba podceniť ani starostlivosť o samotné zariadenie. Minimálne raz do roka by ste ju mali nechať skontrolovať servisným technikom. Uistí vás, že funguje správne, odstráni prípadné nedostatky, baktérie a iné nečistoty z častí, ku ktorým sa vy nedostanete. Ak sa obávate šírenia ochorení, predovšetkým ak je klimatizácia používaná v miestnosti s viacerými ľuďmi, v ponuke špecializovaných predajní nájdete aj antibakteriálny sprej, ktorý môžete použiť kedykoľvek na ošetrenie jej povrchu.
Pred samotnou kúpou vám v špecializovanej predajni vytvoria podľa vášho záujmu a po obhliadnutí priestoru presnú cenovú kalkuláciu, na základe tepelnej záťaže odporučia najvhodnejší typ a vypracujú konkrétny návrh klimatizačného systému. Najmä v Piešťanoch, ktoré patria k najslnečnejším mestám na Slovensku a po Hurbanove majú najviac tropických dní a nocí, je zabudovaná klimatizácia skvelým riešením, ako prispieť k domácemu komfortu. Nezáleží na tom, či chcete vychladiť priestor s veľkosťou len zopár m3 alebo haly či reštaurácie do 500 m3. Klimatizácia je investícia na viac rokov, je preto vhodné vybrať kvalitné riešenie bez väčších kompromisov, veď zariadenie je možné dnes kúpiť aj na splátky. Realizáciu by ste mali nechať na odborníkov. Inštalácia klimatizácie je dlhodobejšia investícia a akékoľvek prehnané šetrenie sa vám môže neskôr vypomstiť.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Materskej škole na Detvianskej ulici v Piešťanoch sa opäť konala dopravná súťaž s názvom Predškoláčik - dopraváčik. Siedmeho ročníka…
  • 04.06.2023, 22:23
  • Školy / Piešťany
Dnes je pondelok 5. júna. Tento deň je Svetovým dňom životného prostredia. Meniny má Laura.
  • 04.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. júna 2023
Meniny má Róbert, zajtra Medard