Namiesto na plátno maľuje originály na šaty

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 14. júla 2009, 20:22
  • Autor:vd

Ľahučké ako vánok, vznešené, elegantné, sexi i tajomné – také sú modely, ušité rovno na telo módnej návrhárky Jany Illo. Diela tejto umelkyne, ktorá vytvára iba originály, nemajú šancu skĺznuť do všeobecnej roviny módnych trendov.

V Piešťanoch ich obdivovali nielen našinci, ale aj arabskí hostia kúpeľov. Práve im totiž Jana venovala časť svojej kolekcie, ktorá vyvrcholila symbolicky. Vo farbách vlajky Spojených arabských emirátov na mólo vkročila Piešťanka Magdaléna Husseinová, ktorej otec – Assad prišiel do Piešťan z Libanonu a zostal tu žiť. Možno aj preto, aby mohol v nedeľu privítať všetkých hostí veľkolepej módnej šou. Pôvabné modelky odeté v nádherných romantických i orientálnych šatách ocenil úsmevom i primátor Piešťan spolu so starostom obce Sverepice, odkiaľ módna návrhárka pochádza. Prehliadku oživil hlas opernej divy Kataríny Meliškovej a speváčky Júlie Hečkovej, obe mali na sebe Janou navrhnuté šaty.
Autorka modelov nám o sebe prezradila: „Vždy som chcela maľovať, ale s obrazmi mi to nevyšlo, preto kreslím svoje diela rovno na látky. Nikdy nepoužívam žiaden strih. Modely šijem na seba, aby som ich rovno videla a vyskúšala, aby boli príjemné a nositeľné." O tom, či si originálne diela môže dovoliť každá slovenská žena, Jana ani na okamih nezaváhala s odpoveďou: „Pochádzam zo šiestich detí a viem, čo je to nemať peniažky. Preto, ak ku mne príde žena s jasnou predstavou a povie, koľko peňazí má a ja vidím, že šaty, po ktorých túži, zvýraznia jej vnútornú krásu, určite jej vyjdem v ústrety."
Jana sa priznala, že v Piešťanoch prehliadku neusporiadala iba tak náhodne. „Chcem sa ňou poďakovať lekárom a rehabilitačným pracovníkom, ktorí sa pred tromi rokmi starali o môjho 22-ročného syna, vynikajúceho majstra Európy v hre na akordeón. Mal ťažkú operáciu mozgu spojenú s krvácaním. A tu i v Kováčovej sa po
nej zotavoval a rozcvičoval." Jana sa pochválila, že okrem syna má ešte dve dcéry – 17-ročnú Barborku a 3,5-ročnú Frederiku. Býva spolu s manželom v obci Sverepec, odtiaľ táto krehká energická žienka cestuje po celom Slovensku i zahraničí, pretože o jej modely je veľký záujem. Na záver hosťom zatancovala učiteľka orientálneho tanca Rendy arabský tanec s názvom Rak šari.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 28. mája. Tento deň je Dňom Amnesty International, Medzinárodným dňom akcií pre zdravie žien. Meniny má Viliam.
  • 27.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 29. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom príslušníkov mierových misií OSN a Európskym dňom susedov. Meniny má…
  • 28.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 29. mája 2023
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand