Iba dve sochy piešťanských parkov sú vonku

  • Spravodajstvo
  • 2. júla 2009, 07:49
  • Autor:pet
Martin Cifra

Kedysi prestížna akcia na piešťanskom i celoslovenskom kultúrnom poli – Socha piešťanských parkov – sa tento rok z exteriéru opäť presúva dovnútra. V kúpeľnom či mestskom parku tak návštevníci okrem dvoch ostatné umelecké diela nenájdu.

Zo štrnástich zúčastnených autorov znesú vystavenie iba sochy od Nory Kelescenyi a Jozefa Sušienku, ktoré stoja na trávniku pred kinom a galériou Fontána. Ostatné skulptúry sú vystavené v galérii.
Medzi takzvané „pútače" pozornosti patrí podľa Martina Vala, busta – portrét Salvatora Daliho od českého sochára Jozefa Nálepu. Dalimu robia spoločnosť ďalšie Nálepove busty Voskovca a Wericha, Karla Gotta či Boženy Nemcovej. „Neprehliadnuteľné sú aj sošky Renaty Sládkovej znázorňujúce znamenia zverokruhu či busty Maoriek, ktoré vytvorila po návrate zo študijného pobytu na Novom Zélande," hovorí M. Valo.
Svoje nové práce tu predstavuje i Piešťanec Andrej Chotváč. Novinkou popri dvojdimenzionálnych dielach sú reliéfne plastiky od ďalšieho domáceho sochára Ľubomíra Jakubčíka a Jany Kulíkovej-Brisudovej. Ďalší piati mladí autori doplnia svojimi dielami výstavu 10. júla, po tomto dátume už bude súbor kompletný.
Socha kedysi a dnes
Autori v minulosti vytvárali svoje sochy na zadanú tému s vedomím, že budú vystavené vonku v parku. Zároveň vedeli, že majú šancu vyhrať jednu z piatich cien, prípadne, že ich dielo mesto odkúpi. Na podujatí sa tak zúčastňovali autori z celej Európy, na jednom ročníku sa ich stretlo aj 20. V roku 1993 však prišlo k prerušeniu podujatia na dlhých 12 rokov. Až v roku 2005 bola výstava obnovená, aj vďaka grantu z projektu Phare.
Pri rozpočte dva milióny korún bola však doteraz poslednou, keď boli diela vystavené naozaj v piešťanských parkoch. Po ďalšej dvojročnej prestávke, teda v roku 2008, už mali organizátori k dispozícii len 200-tisíc korún a ani tohtoročný rozpočet nebude zrejme väčší. Aj preto kurátori vyberajú diela v ateliéroch umelcov, až keď sú hotové. Väčšina z nich tak nie je vhodná na umiestnenie pod holé nebo.
Zničilo by ich alebo počasie, alebo vandali. Podľa zostavovateľa výstavy Martina Vala, je na to, aby sa podujatiu vrátila niekdajšia sláva a renomé, vrátane diel vystavených v parkoch samotných, potrebná suma zodpovedajúca rozpočtu akcie z roku 2005.

0 Shares

Najnovšie správy

Na diaľnici pri Hornej Strede v utorok 27. septembra popoludní narazilo do zvodidiel osobné motorové vozidlo. Zranenej osobe najskôr piešťanskí…
  • 03.10.2022, 23:01
  • Krimi / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 4. októbra. V Chtelnici sa 4. októbra 1607 narodil univerzitný profesor a rektor Martin Palkovič. V roku…
  • 03.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera