Ušetrite s nami (9): SKVELÝ OBRAZ S NÍZKOU SPOTREBOU

 • Nezaradené
 • 22. mája 2009, 12:04
 • Autor:Zuzana Hlúchová

V predchádzajúcich číslach ste si mohli prečítať, ako ušetriť kúpou novej bielej techniky či vymenením kúpeľňových batérií. Ak ste sa niektorej z našich rád pridŕžali, pravdepodobne sa vám podarilo nejaké eurá nasporiť. Možno to znie neuveriteľne, ale ušetriť môžete aj kúpou nového televízora. Nové technológie a vývoj v audiovizuálnej technike napredujú míľovými krokmi, preto sa už nemusíte obávať vysokej spotreby elektrickej energie u najmodernejších modelov plazmových a LCD televízorov.

S rozširovaním digitálneho vysielania dopyt po LCD a plazmových televízoroch rastie. Stále viac zákazníkov si však uvedomuje potrebu chrániť životné prostredie, preto sú výrobcovia nútení vyvíjať televízory spĺňajúce ekologické požiadavky spotrebiteľov. S rastúcou kvalitou obrazu tak klesá spotreba elektriny.

Novší model, nižšia spotreba
Podľahli ste trendu moderných plochých televízorov už pred niekoľkými rokmi? Pravdepodobne ste zostali prekvapení, keď vám prišiel účet za elektrinu. Spotreba predovšetkým plazmových televízorov bola v niektorých prípadoch až dvojnásobne vyššia ako u starších modelov s vypuklou obrazovkou – tzv. CRT. Možno si poviete, prečo sa teda klasické televízory prestali vyrábať? Pri ich technických parametroch nebolo možné konštruovať modely s väčšími uhlopriečkami.

Pôžitok z kvalitného obrazu a z estetických výhod nového LCD či plazmového televízora tak zvíťazil, no čiastočne ho zatieni l jeho hlad po elektrine. To je dnes už minulosťou. Špičkou v LCD televízoroch s najnižšou spotrebou je firma Sony. V čele novej ekologickej série BRAVIA™ stojí inovatívny model WE5, ktorý stanovuje nové štandardy energetickej hospodárnosti. Vďaka energeticky úsporným funkciám spotrebujú tieto nádherne štýlové LCD TV prijímače o viac než 50 % menej energie než ich predchodcovia. Nové modely BRAVIA™ WE5 sú jednými z najhospodárnejších HD televízorov súčasnosti. Kľúčom k značnej úspore energie je nové mikrotrubicové podsvietenie, ktoré znižuje príkon bez akýchkoľvek kompromisov na úkor špičkovej obrazovej kvality.

Modely WE5 sú debutom aj ďalších energeticky úsporných ino-vácií. Ide o prvé televízory BRAVIA™ s inteligentným senzorom prítomnosti, ktorý zisťuje teplotu tela a pohyb každej osoby sediacej v bežnom dosahu televízora. Ak sledujúci opustí miestnosť (napríklad niekomu otvoriť dvere, alebo počas reklám), senzor aktivuje úsporný režim ‚vypnutia obrazovky‘, pričom zvuk TV prijímača zostane zapnutý. Keď sa osoba vráti do miestnosti, obrazovka sa ihneď zapne. Ak sa v miestnosti nezistí žiadny pohyb (napríklad ak ste pri sledovaní programu zaspali), televízor sa automaticky po 30 minútach prepne do pohotovostného režimu.

Hladné plazmy minulosťou
Nedávno zarezonovala v médiách informácia, že EÚ zvažuje reguláciu výroby plazmových televízorov. Z trhu by možno postupne vymizli modely s vysokou spotrebou elektriny, ktoré zbytočne zaťažujú životné prostredie. Výrobcovia audiovizuálnej techniky sa však nemusia ničoho obávať. Postupným zavádzaním nových technológií sa im darí znižovať spotrebu elektrickej energie, a tak najnovšie modely hravo spĺňajú prísne európske normy.

Pri LCD TV (liquid crystal display – obrazovka s tekutými kryštálmi) nebola situácia taká kritická ako u plazmových modelov. Dá sa to ilustrovať na príklade benzínových a dieselových motorov. Plazma má rovnako ako benzínový motor vyššiu spotrebu, určite však nehrozí, že by ich EÚ obmedzila či stiahla z výroby.

Vysoká spotreba bola daňou za veľkú uhlopriečku. Ešte pred niekoľkými rokmi zakúpený plazmový televízor s väčšou uhlopriečkou mohol spotrebou predbehnúť aj mrazničku. Napríklad spoločnosť Panasonic dramaticky znížila spotrebu modelov plazmových TV Viera. Vysoko energeticky efektívny 42-palcový (106 cm) plazmový
televízor sa môže pochváliť trojnásobnou svietivosťou pri súčasnom znížení spotreby, a to na plnú 1/3 spotreby modelov uvedených na trh v roku 2007 a pri zachovaní rovnakého jasu. Rozdiely medzi LCD a plazmami sa teda pomaly stierajú a rok čo rok sú menej výrazné.

Nech nemíňa zbytočne
Stáva sa vám, že zabudnete nabíjačku od mobilu zastrčenú v elektrickej zásuvke? Čím častejší je tento zlozvyk vo vašej domácnosti, tým hlbšie sú vaše vrásky spôsobené vysokými platbami za elektrinu. Podobne to platí aj pri televízoroch. Ak ho vypnete iba pomocou diaľkového ovládača, zostane v režime Stand-by. Na prvý pohľad sa javí ako vypnutý, spotreba energie však nie je zanedbateľná. Ak viete, že televízor nebudete dlhšie sledovať, napríklad pred odchodom do práce, vypnite ho hlavným vypínačom alebo ho vytiahnite zo zásuvky. Tak budete mať istotu, že nebudete platiť za jeho prevádzku, aj keď televízor nikto nesleduje. Dokonca tým aj znížite množstvo elektromagnetického smogu, ktorý niektorým ľuďom spôsobuje problémy so spánkom.


Nezabúdajte, že najlacnejšia elektrina je tá ušetrená. Keď sa rozhliadnete po svojej domácnosti, určite nájdete okrem výmeny televízora ešte veľa možností, ako ešte viac znížiť jej spotrebu. Predovšetkým v čase hospodárskej krízy nižšie mesačné platby za elektrinu potešia váš rodinný rozpočet.

Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.


0 Shares

Najnovšie správy

Advent je čas, keď sa máme stíšiť a zamyslieť sa nad tým, čo ovplyvňuje naše zásadné rozhodnutia, kam smeruje naša…
 • 02.12.2022, 23:02
 • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je nedeľa 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
 • 03.12.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
 • 02.12.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Inšpiratívne vianočné stolovanie, čokoládový obraz, vynikajúca vianočná zmrzlina, kávové špeciality, voňavé medovníčky, vlastný hotelácky med, nádherné candy bary, pôsobivé vianočné…
 • 03.12.2022, 22:42
 • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
nedeľa, 4. decembra 2022
Meniny má Barbora, zajtra Oto