Výstava velikánov medicíny

  • Nezaradené
  • 6. apríla 2009, 15:08
  • Autor:V.Dusíková

V galérii Fontána otvorili v piatok pozoruhodnú výstavu. Je zaujímavá najmä svojou myšlienkou. Ešte nikdy nikoho nenapadlo namaľovať šesťdesiat portrétov velikánov, objaviteľov a priekopníkov humánnej medicíny.

Jej autor – piešťanský lekár, vedecký pracovník a objaviteľ Dušan Žitňan (83) – namaľoval obrazy kombinovanou technikou, pri ktorej použil olej, akryl a pastel.
Jeho manželka nám prezradila: „Dušanovi to trvalo iba tri mesiace. Obrazy maľoval v malej miestnosti, takže výparov z farieb sa tam nadýchal dosť. Stalo sa, že v jeden deň namaľoval aj dva obrazy," prezradila umelcova manželka.
Pod štetcom tohto talentmi obdareného muža ožil zakladateľ medicíny Hippokrates, tvorca bunkovej teórie Jan Evangelista Purkyně, objaviteľ kvasiniek Louis Pasteur, objaviteľ tuberkulózy Robert Koch, ale aj psychiater a neuropatológ Alois Alzheimer či vynikajúci slovenský internista, zakladateľ slovenského vnútorného lekárstva, Ladislav Dérer alebo Polly Matzingerová, kritička klonovej selekčnej teórie.
„Výstavou chcem vzdať hold všetkým, ktorí položili základný kameň humánnej medicíne i ďalším, čo ju rozvili, a ona vďaka týmto úžasným ľuďom stačí kráčať so súčasným fantastickým technickým rozvojom," uviedol na vernisáži doktor Žitňan.
Diela i tvorbu tohto energického Piešťanca predstavil kurátor výstavy Vojtech Haring. Nezabudol pripomenúť, že sám Žitňan je autorom objavu, vďaka ktorému sa skvalitnil život tisícok ľudí. Výstava je aj oslavou 60-ročného pôsobenia Svetovej zdravotníckej organizácie a založenia lekárskej fakulty na Slovensku (1919).

0 Shares

Najnovšie správy

V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján